Muzealnicy z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” z Suchedniowa znaleźli się wśród kilkunastu instytucji z całego kraju wyróżnionych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za promowanie historii regionu.
Starachowiccy muzealnicy razem z opactwem cysterskim w Wąchocku od 2013 roku organizują festyn „Mnisi i hutnicy”, sami zaś od 2008 roku spotkanie edukacyjne dla uczniów „Od Prasłowian do Polaków”. Zapraszani są wówczas rekonstruktorzy, a odwiedzająca wydarzenia młodzież ma okazję osobiście zaangażować się np. w pieczenie chleba, czy wytapianie ołowie.
Paweł Kołodziejski, dyrektor muzeum w Starachowicach przypomina że początki nowożytnego hutnictwa jest związana z działalnością cystersów.
– To zakonnikom zawdzięczamy początki przemysłu na tym terenie, jeżeli dziś możemy mówić o dolinie Kamiennej jako o „żelaznej dolinie” to na pewno jest w tym największa zasługa zakonu cysterskiego.
Z kolei w Suchedniowie organizowana jest coroczna konferencja naukowa pokazująca różne aspekty rozwoju miasta. Prezes Stowarzyszenia Grupa Inicjatywna „Pod Prąd” Agnieszka Włodarczyk-Mazurek podkreśla, że znalezienie się gronie – największych ośrodków kulturalnych w kraju to zaszczyt i motywacja do działania:
– Czujemy się docenieni, a w planach już mamy kolejne wydarzenia, które na pewno będą dorównywały już prowadzonym przedsięwzięciom.
Cystersi z Wąchocka przyczynili się do rozwoju przemysłu nad rzeką Kamienną, zakładając kopalnie i zakłady metalowe m.in w Bzinie i Mostkach.
Europejskie Dni Dziedzictwa zostały zapoczątkowane we Francji w 1985 roku. Inicjatywa ma na celu promowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz umożliwienie bezpłatnego dostępu do zabytków i innych obiektów kultury. Oprócz tradycyjnego zwiedzania obiektów, organizatorzy przygotowują różne dodatkowe atrakcje: wykłady spotkania, koncerty czy prezentacje. Wiele z nich przyjmuje charakter lokalny, przypominając o zapomnianych tradycjach regionalnych. Polska przystąpiła do akcji w 1993 roku, a obecnym koordynatorem akcji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.