Politechnika Świętokrzyska pomoże firmom oszczędzać pieniądze. Uczelnia zamierza projektować mikrosieci elektroenergetyczne. Aby oferta dla przedsiębiorstw była bardziej atrakcyjna, Politechnika podpisała umową o współpracy z firmą Schneider Electric.
Artur Pawelec z Laboratorium Przemysłowego Niskoemisyjnych i Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że dzięki umowie łatwiej będzie działać na rzecz przedsiębiorców z regionu. Sama współpraca uczelni z firmą już trwa – dzięki niej w kieleckiej uczelni powstała największa mikrosieć elektroenergetyczna w kraju.
– Te rozwiązania, które wypracowaliśmy będzie starali się urynkowić. Naszym zadaniem będzie wspieranie budowania koncepcji mikrosieci elektroenergetycznych, a Schneider Electric będzie te koncepcje wdrażał – twierdzi Artur Pawelec.
Firma zrobiła badanie rynku, z którego wynika, że będzie popyt na mikrosieci. Artur Pawelec tłumaczy, że na świecie jest ono już popularne, bo wiąże się z oszczędnościami.
– Do Polski mikrosieci dopiero wchodzą – wyjaśnia naukowiec.
– Są to rozwiązania, które integrują zarówno odbiory energii, jak również źródła różnego rodzaju. Fotowoltaika czy energia wiatru są to źródła bardzo niestabilne, ale dodatkowo integrujemy z nimi źródła bardziej pewne jak generatory czy magazyny energii – mówi Artur Pawelec.
Ważną zaletą mikrosieci jest również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego firmy. W przypadku braku zasilania, mikrosieć może wygenerować prąd, dzięki czemu produkcja będzie mogła być kontynuowana.