Pięć chorągwi z wizerunkami świętych wróci do Kościoła Szpitalnego z Rogowa, w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wiekowe chorągwie przeszły gruntowną restaurację. Restauratorzy przywrócili oryginalny wygląd wizerunkom umieszczonym na sztandarach.
Jak powiedziała dr Wioletta Brzezińska-Marjanowska, kierownik działu konserwacji zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, renowacja zabytków była trudnym przedsięwzięciem. – Chorągwie były w bardzo złym stanie i wymagały podjęcia natychmiastowych prac konserwatorskich. Był to proces złożony ze względu na to, że konserwacji wymagały zarówno tkaniny, jak i obrazy, z których kilka było dwustronnych – dodaje.
Podczas renowacji jednej z chorągwi natrafiono na dodatkowy wizerunek. – W trakcie konserwacji okazało się, że chorągiew posiada na rewersie dodatkowy obraz ukazujący śmierć. Jest to wizerunek nietypowy, ponieważ użyto pastelowych barw. Na obrazie znajduje się także inskrypcja „Pamiętaj na śmierć” nawiązująca do łacińskiej sentencji Memento Mori – wyjaśnia kierownik działu konserwacji.
Chorągwie prezentują wizerunki: Matki Boskiej karmiącej i św. Antoniego, św. Rocha, Matki Boskiej Częstochowskiej, a także świętych Piotra i Pawła, Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Antoniego Padewskiego i św. Piotra.
W ramach projektu powstała wystawa fotograficzna prezentująca poszczególne etapy wykonanych prac. Wystawę można oglądać od dziś do 30 marca 2023 r. w Kościele z Rogowa. Chorągwie zostały również zdigitalizowane i będą udostępniane zainteresowanym.
Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej przypomniał, że realizowanie takich projektów nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pieniądze stanowiące wkład własny, przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Łączna wartość projektu wyniosła 81 100 zł, a dofinansowanie z Ministerstwa to 64 880 zł.