Popiersie Jerzego Pilcha stanęło w czwartek (22 grudnia) w kieleckiej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów. Bryła przedstawiająca męża oddaje unikalny charakter i charakterystyczne spojrzenie artysty.
Autorką rzeźby jest Aleksandra Wiater, która pochodzi z Kielc, jest absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej praca została wybrana w drodze konkursu, spośród pięciu zgłoszonych projektów.
Podczas uroczystego odsłonięcia obecna była żona pisarza Kinga Strzelecka-Pilch, która cieszy się, że popiersie pisarza stanęło w kieleckiej Alei Sław.
– Dzięki tej rzeźbie Jurek może być już trwale wpisany w krajobraz Kielc. Dla mnie jest to również prezent na lata. Będę mogła jako starsza pani, przychodzić i cały czas go widzieć. Popiersie oddaje zdecydowanie jego charakter.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał, że Jerzy Pilch był wybitnym pisarzem i prozaikiem, który ostatnie lata swojego życia związał ze stolicą województwa świętokrzyskiego.
– Jerzy Pilch był kielczaninem z wyboru. Odejście takiej osoby z życia publicznego jest wielką stratą, ale tym popiersiem utrwalamy pamięć o tak wybitym pisarzu w historii naszego miasta. Imię Jerzego Pilcha nosi już Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Akcent upamiętnienia pisarza w przestrzeni publicznej w postaci popiersia w naszej Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów jest potrzebny i niezwykle ważny. Powiększamy grono, zasłużonych dla kultury, sztuki, życia w naszym mieście, ale także światowych postaci. A do takich osób należy Jerzy Pilch, którego osoba, była określana mianem człowieka renesansu-dodaje prezydent Kielc.
Autorką rzeźby jest Aleksandra Wiater, przyznaje, że oddanie charakteru pisarza było wyzwaniem.
– Jerzy Pilch na każdym zdjęciu wyglądał inaczej, przez co ciężko było mi znaleźć cechy charakterystyczne dla niego. Na pewno to, co było wyróżniające jego osobę to poważne spojrzenie, nieco groźne. Był to dla mnie bardzo trudny projekt, jeden z trudniejszych- mówi autorka rzeźb.
Aleja Sław, która znajduje się na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach powstała w 2005 roku. Od tego czasu sukcesywnie pojawiają się na niej popiersia nowych osób – ludzi kultury i sztuki. Obecnie jest ich około 50.
Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku, w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata związany był z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował także w „Polityce” oraz w „Przekroju”. Napisał między innymi „Spis cudzołożnic. Proza podróżna” (która została przeniesiona na duży ekran), „Rozpacz z powodu utraty furmanki”, „Tezy o głupocie, piciu i umieraniu”, „Marsz Polonia”, „Zuzę albo czas oddalenia” oraz „Żółte światło”. Był siedmiokrotnie nominowany do Nike, którą otrzymał w 2001 roku za powieść „Pod Mocnym Aniołem”, którą zekranizował Wojciech Smarzowski.
Zmarł 29 maja 2020 roku w Kielcach, gdzie został pochowany. Imię pisarza nosi Miejska Biblioteka Publiczna.