Tradycyjna szopka stanęła w bazylice na Świętym Krzyżu, a przy ołtarzu i w krużgankach nie brakuje choinek ubranych w ręcznie wykonane ozdoby.
Nad wyglądem tegorocznej szopki czuwał ojciec Krzysztof Czepirski, rektor Bazyliki Trójcy Świętej na Świętym Krzyżu. Podkreśla, że ma ona tradycyjną formę.
– Jej ozdobą są tradycyjne, renesansowe figury, naturalnej wielkości: Maria, Józef i Dzieciątko, na które oczekujemy, ale także trzej królowie, pasterz, kilka zwierząt i anioł górujący nad całością. Chodzi o to, by przypomnieć tę noc narodzenia Jezusa Chrystusa. Ta szopka nie ma jakiegoś szczególnego przesłania, poza jednym: że oczekujemy narodzin Pana Jezusa – tłumaczy.
Pojawi się także mnich benedyktyński. To nawiązanie do historii świętokrzyskiego klasztoru, bo to benedyktyni przez wieki byli gospodarzami tego miejsca. Rektor świątyni mówi, że figury zostały wykonane we Włoszech, skąd trafiły na Święty Krzyż.
– Świętokrzyska świątynia zawiera różne style architektoniczne. Choć kościół jest neoklasycystyczny, to są tu elementy baroku, ale ambona i stalle są typowo renesansowe, więc te postaci z biblijnej szopki dobrze się w takim otoczeniu prezentują – mówi.
Ojciec Krzysztof Czepirski przyznaje, że szopka co roku cieszy się największą uwagą najmłodszych wiernych.
– Podchodzą do anioła, który po wrzuceniu datku kłania się i śpiewa kolędę, jest też jeden z przedstawicieli Czarnego Lądu, który również takie ofiary do skarbonki zbiera, przy tym kiwa dzieciom głową. Oczywiście też wtedy otrzymują obrazek – zaznacza.
Szopka zalśni pełnym blaskiem w wigilijną noc. Duchowny zaprasza na pasterkę, która rozpocznie się o północy.
– Tuż przed pasterką, o godz. 23.30, nasi nowicjusze wystawią jasełka bożonarodzeniowe, regionalne. Będą w radosnej atmosferze, aczkolwiek wszyscy żyjemy w tym czasie, jaki mamy. Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej były tym czasem, kiedy należało zawiesić wszelkie wojny, niezgody i spory. Daj Panie Boże, żebyśmy spędzili te właśnie święta w duchu pokoju. I już nie tylko święta, ale cały Nowy Rok, który nadchodzi, także w tym duchu przeżywali. Zapraszamy przede wszystkim do wspólnej modlitwy o pokój: i w naszej Ojczyźnie, i w Europie i w świecie – podkreśla.
W oba dni świąt, nabożeństwa w bazylice na Świętym Krzyżu będą się odbywać tak, jak w niedzielę, czyli o godz. 8.00, 9.30, 11.30 i 15.00.