Osoby, które w okresie świątecznym będą potrzebowały porady lekarskiej w pilnych przypadkach mogą ją otrzymać w punktach świątecznej i nocnej opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej.
– W sytuacji nagłego zachorowania, np. w przypadku wystąpienia biegunki, czy silnego bólu brzucha, chory ma prawo skorzystać z bezpłatnej porady lekarza, również poza miejscem zamieszkania – przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. – Są to dyżurujące przychodnie, których zakres opieki jest bardzo podobny do podstawowej opieki zdrowotnej. Takich placówek w naszym regionie jest 19. W dni robocze czynne są od 18 do 8, a we wszystkie niedziele i święta przez całą dobę – przypomina rzecznik.
W tych placówkach pacjent może uzyskać teleporadę, może również uzyskać poradę w warunkach ambulatoryjnych, czyli musi przyjść do przychodni. W uzasadnionych przypadkach jest również możliwość przyjazdu lekarza do domu chorego.
Każda przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej powinna umieścić w sposób widoczny informację o miejscu opieki świątecznej i nocnej, wraz z adresem i numerem telefonu. Jednocześnie Beata Szczepanek przypomina, że np. z bólem brzucha nie wolno zgłaszać się na szpitalny oddział ratunkowy.
– To są miejsca, w których ratuje się życie. Dlatego z niewielkim bólem brzucha, przejedzeniem, czy kaszlem nie zgłaszamy się na SOR. Szpitalny oddział ratunkowy i izba przyjęć jest dla pacjentów, których dotknęły takie przypadłości, jak utrata przytomności, drgawki, zaburzenia świadomości, ostry ból w klatce piersiowej, zaburzenia pracy serca, czy duszność – dodała Beata Szczepanek.
Pomoc można również otrzymać, dzwoniąc do całodobowej teleplatformy pierwszego kontaktu, pod bezpłatny numer 800 137 200, pod którym dyżuruje lekarz i pielęgniarka.
Natomiast w przypadku bólu zęba, pacjent może się udać do gabinetu w Kielcach przy al. Legionów 3/7 lub w Starachowicach przy ulicy Batalionów Chłopskich 6.