Obchody świąt Bożego Narodzenia w Peru wyglądają nieco inaczej niż w Polsce i są zróżnicowane. Jest to bowiem kraj czterokrotnie większy od Polski: inne zwyczaje panują na wybrzeżu, a inne na terenach górzystych – powiedział ks. Grzegorz Pańczyk, misjonarz diecezji kieleckiej, który od 11 lat pracuje w Peru.
Parafia Puerto Bermudez, w której pracuje kapłan położona jest w samym centrum Peru, w dżungli peruwiańskiej. Jej teren powierzchniowo jest zbliżony do obszaru diecezji kieleckiej, czyli ma około 8 300 km kwadratowych. Przynależy do niej 146 wiosek indiańskich, położonych przy rzekach będących dopływami Amazonki.
– W parafii, w której pracuję, Boże Narodzenie obchodzimy w tym samym czasie, co w Polsce. Tradycją jest dzielenie się w gronie rodzinnym w wigilię o godzinie 24 tzw. panettone, czyli plackiem z owocami podawanym z gorącą czekoladą, co jest odpowiednikiem polskiego dzielenia się opłatkiem. Jest to tradycja włoska, kultywowana od lat 50 XX wieku – wyjaśnia.
Podczas wieczerzy, podobnie jak w Polsce, jest zwyczaj obdarowywania się prezentami.
Kolędy nie są znane, a zamiast nich śpiewane są pastorałki, rytmiczne, wpadające w ucho, śpiewane głównie przez dzieci.
– Inną tradycją jest szopka bożonarodzeniowa, której przygotowanie rozpoczyna się wraz z początkiem adwentu. Każdy przygotowuje własną szopkę, w której jest dużo zwierząt – dodaje misjonarz.
Różne organizacje przygotowują także kosze z żywnością, które później są rozlosowywane wśród ludności.
Świętowanie Bożego Narodzenia w Peru trwa całą noc z 24 na 25 grudnia, a drugi dzień świąt nie jest obchodzony w żaden szczególny sposób.
ŻYCZENIA OD RADIA KIELCE (wszelkie info o tematyce świątecznej):
BOŻE NARODZENIE 2022 – INFORMATOR RADIA KIELCE (info o rozkładach jazdy, służbie zdrowia, itp):
KOLĘDY POLSKIE – KOLĘDUJ Z RADIEM KIELCE [TEKSTY I MELODIE] (info o kolędach i obrzędach świątecznych):