Maleniec, Machory, Sielpia, czy Nietulisko – perły Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego można podziwiać na wystawie fotograficznej „Zabytek zbyteczny” kielczanina Michała Sieradzana w Polskiej Akademii Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Jak wyjaśnia autor, fotografie przedstawiają dwie wizje postindustrialnych miejsc: dokumentalną, która przedstawia dawne fabryki, piece, huty oraz ich obecny stan. Reporterskim pracom towarzyszą bardziej abstrakcyjne interpretacje tych samych miejsc.
– Wizje postindustrialnego świata to coś, co nazywam lekką abstrakcją, umożliwiającą przeniesienie się w inny wymiar postrzegania tego co na co dzień wydaje się zwykłą maszyną, częścią tej maszyny lub ruiną po zabytkowym zakładzie.
Michał Sieradzan chce zwrócić uwagę na dziedzictwo, jakie kryją miejsca dawnych fabryk województwa świętokrzyskiego.
– To nie są tylko ruiny, to są historie całych rodzin, niesamowitych ludzi, ówczesnych biznesmenów, którzy tworzyli przedsiębiorstwa. Tu w naszym regionie możemy się pochwalić, że mieszkali ludzie przedsiębiorczy i robiący duże biznesy.
Jak dodaje fotograf, dzięki zdolnościom dużych rodów, które sprowadzały naukowców, inżynierów, w dolinie Czarnej i Kamiennej budowały swoje zakłady, to na znaczeniu zyskiwał cały region.
– Rodzina Małachowskich, bracia Lipscy potrafili stworzyć duże przedsięwzięcia, które ściągały tu królów. Królowie przyjeżdżali i podziwiali ważne ze strategicznego punktu widzenia zakłady, które wyposażały armię.
Michał Sieradzan zwraca też uwagę na same zabytki, na to, że większość z nich jest w opłakanym stanie, bo brakuje pieniędzy na ich remont, a ich zachowanie dla kolejnych pokoleń jest niezbędne dla tożsamości województwa świętokrzyskiego.
Ekspozycja będzie dostępna do 12 lutego 2023.
Wystawa została zorganizowaną przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie i Fundację dla Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989, we współpracy z Zabytkowym Zakładem Hutniczym w Maleńcu.
Michał Sieradzan, przedsiębiorca, podróżnik, fotograf.
Urodzony w Kielcach w 1962 roku. Fotografią zajął się jeszcze w liceum. Pierwsze wyróżnienie, za fotografię przedstawiającą umierający las w Karkonoszach, przyjął z rąk Edwarda Hartwiga. Fotografia podróżnicza, portrety spotykanych w świecie ludzi zapewniły mu nagrodę Grand Prix w konkursie VIVA! Photo Award.
Studiował prawo na UJ. Działał w KPN. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach. Założył kilka firm, lecz prawdziwą pasją stały się podróże i fotografia. Pasjonuje się sportami rakietowymi. Mistrz Polski w Squashu w kategorii Masters. Zdobył kilka szczytów zaliczanych do Korony Ziemi.
Od kilku lat głównym tematem jego zdjęć są obiekty przemysłowe. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują zabytki i pamiątki po Staropolskim Zagłębiu, którym poświęcił wystawę w Muzeum Ziemi.
Wybrane osiągnięcia:
– Laureat XI edycji VIVA! Photo Awards – Grand Prix konkursu i 1 nagroda w kategorii Portret
– Srebrne Szkło 15. edycji Otwartych Mistrzostw Fotograficznych Olsztyn 2019
– III nagroda w XXXV Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”
– Brązowe szkło i wyróżnienie Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne Olsztyn 2015
– Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne Olsztyn 2014
– Laureat XVI Międzynarodowego Biennale Krajobrazu – Medal Okręgu Świętokrzyskiego ZPAF
– Laureat IX Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest piękne”