W kończącym się 2022 roku w stolicy regionu świętokrzyskiego wystawiono niemal 5 tysięcy aktów urodzenia. Z danych zgromadzonych przez kielecki urząd stanu cywilnego wynika, że w tym roku na świat przyszło najwięcej Zofii oraz Antonich.
Rzecznik prezydenta Kielc Marcin Januchta informuje, że w czołówce imion najczęściej nadawanych dziewczynkom nastąpiły niewielkie zmiany. Zdetronizowane zostało imię: Hanna, najczęściej nadawane rok temu.
– Tym razem, jeśli chodzi o najbardziej popularne imiona u dziewczynek, prym wiedzie imię: Zofia. Na kolejnych miejscach są: Hanna, Zuzanna, Oliwia, Julia, Alicja, Maja i Liliana – wymienia.
Z kolei wśród chłopców prym nadal wiedzie imię Antoni.
– Sporą popularnością cieszyły się również takie imiona jak Aleksander, Jan, Nikodem, Adam, Jakub, Stanisław, a także Ignacy. Ponadto, pojawiały się również dość rzadkie imiona, jak Liwia, Jadwiga, Olgierd, Aron, Kornel, Inga, Remigiusz, Bogumił, Jędrzej, Sandra oraz Anika – mówi rzecznik.
W wigilię Bożego Narodzenia swoje imieniny mają: Adam i Ewa. Czy dziś są to popularne imiona?
– Imię Ewa jest mało popularne. Widać, że jest ono dość rzadko nadawane nowo narodzonym dziewczynkom. W 2018 r. odnotowaliśmy tylko sześć takich przypadków, w kolejnym roku osiem, w 2020 r. – sześć, w 2021 r. – dziewięć, a w 2022 r. – pięć. Natomiast imię Adam znajduje się ciągle w czołówce. W mijającym roku 111 chłopców zostało tak nazwanych. W 2018 r. wystawiono 79 aktów urodzenia z tym imieniem, w 2019 r. – 74, 2020 r. – 59, a w 2021 r. – 71 – wymienia Marcin Januchta.
Zauważalna jest także mniejsza liczba wystawionych aktów urodzenia. Praktycznie z roku na rok ich liczba systematycznie spada. W 2018 r. wystawiono ich przeszło 5,9 tys. W 2019 r. ponad 5,8 tys., w 2020 r. – 5,4 tys., w 2021 r. niemal 5,5 tys. Natomiast do 21 grudnia 2022 r. wystawiono niecałe 5 tys. aktów urodzenia.
Marcin Januchta podkreśla, że są to dane, które przedstawiają zarejestrowane na terenie miasta narodziny dzieci, a nie faktyczną liczbę nowych mieszkańców Kielc.