Tradycyjnie potrawy z maku powinny znaleźć się na świątecznym stole, aby zagwarantować domownikom dostatek na kolejny rok. Mak jest też symbolem płodności i pomyślności. Posiada również inne właściwości.
Ziołoznawca Justyna Pargieła podkreśla, że mak ma działanie prozdrowotne.
– Mak jest doskonałym źródłem wapnia. 100 gram maku zapewnia nam 140 procent dziennego zapotrzebowania na ten minerał, dlatego warto w niewielkich ilościach jadać go codziennie – radzi.
Oprócz wapnia mak zawiera też żelazo, potas, miedź, mangan, fosfor, cynk witaminy z grupy B, C, D i E. Zielarka zwraca uwagę, że mak znamy głównie z mas makowo-cukrowych, podczas gdy świetnie smakuje również na słono. Warto z niego przyrządzić makową sól, odpowiednik japońskiej soli gomasio. Jednak tu zamiast sezamu mielimy sól z makiem w proporcji 7 łyżek maku i 1 łyżka soli.
– Gomasio makowe możemy używać jako przyprawę do wszystkich potraw, będzie podnosiła wartość mineralną naszego jedzenia. Możemy ją dosypywać do zup, ziemniaków, sosów, sałatek, czy surówek – dodaje.
Mak od ponad tysiąca lat towarzyszył naszym przodkom, bo dość szybko odkryto, że dobrze działa na zdrowie. Szymon Syreniusz, XVII-wieczny botanik pisał, że z maku robiono olej.