Czym może być ziemniak? Daniem, wspomnieniem, żartem? A może opowieścią o przetrwaniu, podróży i zmianie? Projekt „Bulwa” stawia to pozornie zwyczajne warzywo w zupełnie nowym świetle – dosłownie i w przenośni. Instytut Dizajnu zaprasza na wystawę projektu „Bulwa”, do Galerii na Piętrze.
Wystawa prezentuje efekty pracy studentek i studentów School of Form Uniwersytetu SWPS, którzy pod opieką Arkadiusza Szweda i Marii Krześlak-Kandziory zaprojektowali wyjątkowe naczynia – ekspozytory, formy, rzeźby – stworzone z myślą o konkretnych ziemniaczanych potrawach. Inspiracją były zarówno klasyki polskiej kuchni, jak i mniej znane regionalne czy zagraniczne dania, od zagubów po gratin dauphinois.
Ekspozycja jest efektem intensywnego procesu projektowego, który zaczął się… przy stole. Zanim powstały porcelanowe formy, młodzi twórcy zasiedli do degustacji ponad 20 potraw. Wylosowali jedną z nich i wokół niej zbudowali całą koncepcję obiektu – z uwzględnieniem tekstury, zapachu i sposobu jedzenia. Tak narodziły się naczynia, które łamią schematy: frytki na piedestale, kopytka w ceramicznej rynience, placki podane pionowo, a nawet talerz, który jest jednocześnie planszą do gry w statki.
Ziemniak, traktowany często jako kulinarny oczywisty fundament, w projekcie „Bulwa” staje się metaforą – zmienną, złożoną i pełną znaczeń. Od egzotycznego przybysza z Peru, przez produkt militarny i chłopski, po warzywo przyszłości – obecne na Marsjańskich planach NASA. To opowieść o transformacji i wielowymiarowości.
Wystawa to okazja, by zobaczyć dizajn, który nie boi się żartu, eksperymentu i refleksji. Zobaczymy porcelanę, która nie tylko zdobi, ale też komentuje i prowokuje – zarówno formą, jak i funkcją.
Wystawa potrwa do 18 maja.
Projektanci:
Katarzyna Matosek, Jagoda Bergel, Anatol Grewiński, Michalina Kaczmarek, Olga Plewnicka, Barbara Agnieszka Nowakowska, Franciszek Szwaj, Jan Polak, Yevgeniya Gudym, Anton Kostromtsov, Zuzanna Kotwas, Helena Zdrojewska, Ignacy Malinowski, Jakub Sobiegraj, Klara Arrowsmith, Łukasz Machnowski, Magda Mączyńska, Milena Bednarczyk, Pola Oleszczyk, Mateusz Miszczak.
Pomoc i wsparcie projektowe:
Arkadiusz Szwed (część projektowe, wsparcia merytoryczne i wykonawcze) Maria Krześlak-Kandziora (część humanistyczna, wsparcie merytoryczne) Jagoda Harton (wsparcie wykonawcze) Adam Biegała (wsparcie wykonawcze).
Lokalizacja
Instytut Dizajnu - Wzgórze Zamkowe, Zamkowa 3, Kielce, PolskaJak Dojechać
Nie można znaleźć trasy!
- Harmonogram
- Goście
- Frekwencja
- Przewidywanie
- Komentarze
Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji
Raport o pogodzie
Dzisiaj stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Wilgotność stec_replace_current_humidity %
Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Przewidywanie
Data
Pogoda
Temp
Następne 24 Godziny
Powered by openweathermap.org