Uwaga! Jak poinformował organizator, z powodu choroby gościa, spotkanie zostało odwołane.
Galeria Współczesnej Sztuki Sacrum w „Domu Praczki” zaprasza na spotkanie i rozmowę z Andrzejem Ziółkowskim, autorem fotografii prezentowanych na wystawie „Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość" w czwartek, 12 grudnia, o godzinie 18.00.
Andrzej Ziółkowski, gdynianin z urodzenia, studiował elektronikę w Gdańsku. Po wielu latach pracy w przemyśle elektronicznym, w tym dwadzieścia w Singapurze, w roku 2005 oddał się swej pasji fotografowania. Podczas podróży, której trasa wiodła przez Południowe Indie, dotarł w roku 2012 do chrześcijańskiej aśramy Aanmodaya w Kanchipuram, gdzie odnalazł książkę Universal Wisdom (Wieczysta Mądrość religii świata) napisaną przez angielskiego benedyktyna Bede Griffithsa. Zainspirowany duchowym testamentem tego wielkiego mistyka i mędrca – „wyjścia poza ograniczenia kulturowe wielkich religii i znalezienia mądrości leżącej u podstaw ich różnorodności” – przemierzał kraje Azji Południowo-Wschodniej, Indie, Nepal i Tybet, starając się uchwycić w fotografii uniwersalny wymiar ludzkiej duchowości, bez względu na religijną przynależność.
Owocem tych wędrówek są dwa albumy fotograficzne z niepublikowanymi dotąd w Polsce tekstami z książek Bede Griffithsa, wydane w latach 2021 i 2022: „The Inward Moment. Człowiek wobec sacrum” (przedmowy Olga Tokarczuk i Jego Świątobliwość Dalajlama) i „Universal Wisdom. Wieczysta Mądrość” (przedmowa Maja Jaszewska).
Zdjęcia Andrzeja Ziółkowskiego dowodzą, że duchowość Azji Południowo-Wschodniej łączy wymiary sztuki teatralnej i religii, tworząc pewnego rodzaju hybrydę. Wiele religijnych obrzędów tej części Azji jest jednocześnie wstrząsającymi i zachwycającymi widowiskami teatralnymi, w czasie których wierni doświadczają tremendum i fascinosum. Rytuał religijny splata się z widowiskiem teatralnym w intensywnej próbie dotarcia do sacrum. Powstaje widowisko zagarniające całą ludzką rzeczywistość, tę prozaiczną fizykalną i tę, którą obejmuje tylko wyobraźnia. Nie ma już dzielenia świata na obszar sacrum i profanum.
Piękne, pełne teatralnej ekspresji zdjęcia Andrzeja Ziółkowskiego dowodzą głębokiej prawdy słów Marca Chagalla: „Sztuka jest dla nie stanem duszy. A dusza jest święta”.
Wstęp wolny.
Lokalizacja
Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki", ul. Zamkowa 5/7, 25-009 Kielce, PolskaJak Dojechać
Nie można znaleźć trasy!
- Harmonogram
- Goście
- Frekwencja
- Przewidywanie
- Komentarze
Dane pogodowe nie są obecnie dostępne dla tej lokalizacji
Raport o pogodzie
Dzisiaj stec_replace_today_date
stec_replace_current_summary_text
stec_replace_current_temp °stec_replace_current_temp_units
Wiatr stec_replace_current_wind stec_replace_current_wind_units stec_replace_current_wind_direction
Wilgotność stec_replace_current_humidity %
Wydaje się stec_replace_current_feels_like °stec_replace_current_temp_units
Przewidywanie
Data
Pogoda
Temp
Następne 24 Godziny
Powered by openweathermap.org