Załącznik nr 1
do Uchwały Nr 77/2024
Likwidatora „Radia Kielce” S.A.
z dnia 09.08.2024 r.
STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni w Kielcach „Radio Kielce” S.A.
w likwidacji
Objaśnienie terminów
1.
- Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.
- Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej lub innego dziecka, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny bądź psychiczny małoletniego.
Definicje
2.
Ilekroć w dalszej części Standardów będzie mowa o:
- Radiu – należy przez to rozumieć Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji, w tym Centrum Edukacji Medialnej działające przy Polskim Radiu Kielce;
- Pracodawcy – należy przez to rozumieć Prezesa Zarządu/Likwidatora Radia Kielce;
- Pracowniku – należy przez to rozumieć pracownika bez względu na podstawę zatrudnienia (tj. umowa o pracę, zlecenie, dzieło lub inne podobne), praktykanta, stażystę zatrudnieniowego/odbywającego praktykę lub staż w Radio Kielce;
- Standardach – należy przez to rozumieć niniejsze Standardy ochrony małoletnich
w Radiu Kielce S. A. w likwidacji;
Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci
3.
Wszyscy pracownicy Radia w ramach wykonywania obowiązków zwracają uwagę, kiedy dzieciom dzieje się krzywda.
4.
- Wyróżnia się 4 podstawowe formy krzywdzenia:
- PRZEMOC FIZYCZNA — to między innymi popychanie, szarpanie, policzkowanie, kopanie, duszenie, bicie otwartą ręką, pięścią lub przedmiotami. .
- PRZEMOC PSYCHICZNA to między innymi poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, wyśmiewanie, odtrącanie dziecka, wciąganie go w konflikty dorosłych, wytykanie z powodu odmienności.
- WYKORZYSTANIE SEKSUALNE — to naruszenie sfery intymnej dziecka, zmuszanie do oglądania nagich osób, robienie zdjęć lub filmów z udziałem dziecka bez odzieży.
- ZANIEDBYWANIE — to niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych
i psychicznych dziecka lub nierespektowanie jego podstawowych praw, tj.: niedożywienie, ubiór nieadekwatny do pory roku, zaniedbanie higieniczne, pozostawienie na dworze bez opieki w godzinach wieczornych i nocnych, niedbanie o higienę snu i odpoczynku, nieposyłanie dziecka do szkoły, niezapewnienie dziecku opieki lekarskiej.
5.
- Przemocy dziecko może doświadczyć ze strony innych uczniów, rodziców lub opiekunów, osób trzecich (czyli osób, z którymi miało kontakt, czy pracowników Radia).
- Zasady bezpiecznych relacji pracownik – dziecko i dziecko – dziecko ustalone w Radio znajdują się w Załączniku nr 1 do niniejszych Standardów.
Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka
6.
- W przypadku doświadczenia jakiejkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia ze strony osób dorosłych lub innych dzieci małoletni powinien zawiadomić Pracodawcę lub pracownika.
- Każdy pracownik ma obowiązek zgłosić Pracodawcy jakąkolwiek z wyżej wymienionych form krzywdzenia małoletniego ze strony osób dorosłych lub innych dzieci.
- Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia jest osoba pełniąca funkcję kierowniczą
w Centrum Edukacji Medialnej, która jest zobowiązana do: - udania się na miejsce zdarzenia w celu rozpoznania sytuacji oraz udzielenia wsparcia pokrzywdzonemu dziecku,
- sporządzić notatkę służbową z ujawnionych i zgłoszonych incydentów.
Zasady ochrony wizerunku dziecka
7.
- Radio, uznając prawo dzieci do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych oraz ochronę wizerunku małoletniego.
- Upublicznienie przez Radio wizerunku małoletniego utrwalonego w jakiejkolwiek formie (tj. fotografia, nagranie audio-wideo) odbywa się w oparciu o zapisy zawarte w „Regulaminie zwiedzania Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach”, z którym ma obowiązek zapoznać się opiekun małoletniego przed wizytą w Radio.
- Jeżeli wizerunek małoletniego stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda opiekuna na utrwalanie wizerunku małoletniego nie jest wymagana.
Zasady dostępu dzieci do Internetu
8.
- Z Internetu na terenie Radia małoletni mogą korzystać wyłącznie pod nadzorem rodzica, opiekuna prawnego lub nauczyciela. Radio nie udostępnia Internetu małoletnim z zastrzeżeniem udostępnienia Internetu w celu realizacji zajęć edukacyjnych.
- W miarę możliwości pracownicy Radia informują małoletnich o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
Monitoring stosowania Standardów
9.
W razie potrzeby, lecz nie rzadziej niż raz na 2 lata dokonywany jest przegląd i aktualizacja standardów. Nowe brzmienie standardów ogłaszane jest pracownikom, dzieciom i ich opiekunom.
Zasady udostępnienia rodzicom i uczniom Standardów do zapoznania się
z nimi i ich stosowania
10.
- Dokument „Standardy ochrony małoletnich w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni
w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji jest dokumentem ogólnodostępnym dla pracowników, dzieci oraz ich opiekunów, wersja papierowa znajduje w Centrum Edukacji Medialnej oraz na stronie internetowej Radia. - Opiekunowie mają obowiązek zapoznać małoletnich podopiecznych ze Standardami oraz omówić je w taki sposób, aby ich treść była dla nich zrozumiała.
Przepisy końcowe
11.
- Szkolenie z tematyki ochrony małoletnich ujmowane jest w rocznych planach doskonalenia zawodowego lub samodoskonalenia zawodowego.
- Każdy pracownik potwierdza zaznajomienie się ze standardami poprzez złożenie stosownego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego regulaminu.
Załącznik nr 1
do „Standardów ochrony małoletnich”
Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni
w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI PERSONEL – DZIECKO W POLSKIM RADIU REGIONALNEJ ROZGŁOŚNI w KIELCACH „RADIO KIELCE” S.A. w LIKWIDACJI
Zasady bezpiecznych relacji pracowników z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i praktykantów. Personel winien traktować uczniów z szacunkiem oraz uwzględniać ich godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy
w jakiejkolwiek formie.
Relacje personelu z dziećmi
- W trakcie wizyty w Radio uczestnicy poruszają się w grupie pod nadzorem opiekuna/opiekunów i prowadzącego zajęcia.
- W trakcie ogłaszania alarmu opiekun wraz z podopiecznymi powinni bezwzględnie podporządkować się poleceniom prowadzącego zajęcia celem zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Działania podejmowane wobec dzieci powinny być adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe.
- Nikt nie może stosować przemocy wobec dzieci — bić, szturchać, popychać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć, obrażać ani dotykać w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Pracownikom nie wolno używać wobec dzieci wulgarnych słów, gestów i żartów, czynić obraźliwych uwag, kierować wypowiedzi dotyczących aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywać władzę lub przewagę fizyczną nad małoletnimi (np. zastraszać, przymuszać, grozić).
- Pracownik nie może proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.
- Jeśli dziecko czuje się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów ze strony pracownika, może powiedzieć o tym nauczycielowi lub innemu pracownikowi Radia. Może również oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.
- Pracownicy nie mogą zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy.
- Właściwą formą komunikacji z dziećmi, ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail i telefon).
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI DZIECKO-DZIECKO W RADIU KIELCE S. A. w LIKWIDACJI
- Traktuj kolegów/koleżanki z należytym szacunkiem.
- Słuchaj innych, gdy mówią, nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają.
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, jeśli nie naruszają one dobra osobistego innych osób.
- Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Radio Kielce (nie narażaj innych na niebezpieczeństwo),
- Konflikty rozwiązuj w sposób pokojowy:
- Wycisz się, uspokój, zatrzymaj niepotrzebną kłótnię, zanim stracisz nad sobą kontrolę, a konflikt tylko się nasili.
- Powiedz, co według Ciebie jest problemem, co jest przyczyną nieporozumienia, czego oczekujesz.
- Słuchaj, co mówi druga osoba, jakie są jej odczucia, czego ona oczekuje
i podsumuj to, co usłyszałeś. - Upewnij się, że Twój rozmówca powiedział wszystko odnośnie swoich odczuć.
- Wymyślcie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla Was obojga.
- Pamiętaj! Jeśli nie uda się Wam rozwiązać konfliktu, zawsze możecie zwrócić się
o pomóc do nauczyciela lub pracownika Radia.
- Nie bądź obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda, zawsze poinformuj o tym nauczyciela lub pracownika Radia.
- Nie wolno Ci bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej innego dziecka.
- Szanuj przestrzeń intymną swoich kolegów i koleżanek. Nigdy nie dotykaj kolegi/koleżanki w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Nie wolno Ci wyśmiewać, obgadywać, ośmieszać, zawstydzać, upokarzać, lekceważyć
i obrażać innych uczniów. - Nie wypowiadaj się w sposób obraźliwy o rodzicach Twoich kolegów I koleżanek.
- Nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych.
- Pamiętaj, że żarty, które nie bawią drugiej osoby, nie są żartami i taką zabawę słowną natychmiast przerywaj.
- Bądź tolerancyjny— szanuj odmienny wygląd, przekonania, wierzenia, poglądy innych osób.
- Szanuj prawo innych do prywatności, nie przeglądaj prywatnych rzeczy.
- Nie wolno Ci nagrywać ani rozpowszechniać wizerunku kolegi/koleżanki bez jego/jej zgody.
- Szanuj rzeczy osobiste i mienie kolegów/koleżanek.
- Jeśli chcesz pożyczyć jakąś rzecz od kolegi/koleżanki, zapytaj.
- Nie namawiaj innych do krzywdzenia.
- Nie przynoś do Radia niedozwolonych substancji, nie zachęcaj innych do ich stosowania.
PAMIĘTAJ l!!
KAŻDY ma prawo do poszanowania swojej godności.
Jeśli sam/a doznajesz krzywdy lub jesteś świadkiem krzywdzenia innego dziecka, to NATYCHMIAST powiedz o tym komuś dorosłemu:
- wychowawcy,
- nauczycielowi,
- innemu dorosłemu, który jest dostępny na terenie Radia.
Załącznik nr 2
do „Standardów ochrony małoletnich”
Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni
w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji
KARTA ZGŁOSZENIA PODEJRZENIA KRZYWDZENIA LUB KRZYWDZENIA DZIECKA
Dotyczy dziecka: | ||
Osoba zgłaszająca: | Imię i nazwisko: | |
Dane do kontaktu: | ||
Stopień pokrewieństwa: | ||
Źródło wiedzy lub informacji o przemocy | ||
Data zgłoszenia: | ||
Forma zgłoszenia: | Pisemna, bezpośrednio, listownie, drogą listowną [niepotrzebne skreślić] |
Fakty wskazujące na stosowaną przemoc podane przez osobę zgłaszającą: | |||
Inne informacje o dziecku, rodzinie, | |||
Wskazanie potencjalnej osoby stosującej przemoc
| |||
Podpis osoby zgłaszającej:
| Podpis osoby przyjmującej zgłoszenie:
|
Data:…………………………………………..
Załącznik nr 3
do „Standardów ochrony małoletnich”
Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni
w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji
Oświadczenie
o zapoznaniu się ze STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH obowiązującymi w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni w Kielcach „Radio Kielce” S.A. w likwidacji
Ja niżej podpisana/podpisany……………………………………………………………………………………………..….
(czytelnie imię i nazwisko składającego oświadczenie)
Pracownik „Radia Kielce” S.A. w likwidacji oświadczam, że zapoznałam/zapoznałem się
z zobowiązującymi w Polskim Radiu Regionalnej Rozgłośni w Kielcach „Radio Kielce” S.A.
w likwidacji – STANDARDAMI OCHRONY MAŁOLETNICH.
…………………………………………………………………..
data i podpis osoby składającej oświadczenie