Starachowice rozpoczęły realizację innowacyjnego projektu mieszkaniowego. Miasto chce postawić przy ulicy Polnej trzy w pełni ekologiczne bloki.
Budynki mają w jak najmniejszym stopniu oddziaływać na środowisko oraz spełniać wymagania przewidziane dla budynków energooszczędnych. Materiały zastosowane do ich budowy powinny być wykonane z surowców naturalnych. Miasto proponuje zaprojektowanie na budynkach zielonych dachów oraz wykonanie ścian zewnętrznych z materiałów ekologicznych np. z drewna.
Budynki mają zapewniać dobrą akumulację cieplną, regulację wilgotności, wymianę powietrza oraz ochronę przed hałasem. Zastosowane rozwiązania mają zapewniać jak najniższe zużycie energii i ochronę środowiska, służyć temu mają m.in. pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, instalacje solarne, instalacje odzysku „szarej” wody. Na terenie wokół budynków zaplanowano jak największy obszar pokryty zielenią, w tym zaproponowano zaprojektowanie zbiorników na deszczówkę oraz ewentualnie zbiornik otwarty spełniający funkcję zbiornika retencjonującego wody opadowe i kompostowniki.
W ramach projektu miałyby powstać trzy budynki trzykondygnacyjne z indywidualnymi elewacjami, a w nich mieszkania jedno, dwu i trzy pokojowe z balkonami. Zaplanowana powierzchnia użytkowa wynosi od 40 do 65 metrów kwadratowych.
Zamówienie będzie sfinansowane w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85 proc.) oraz budżetu państwa (15 proc.).
W postępowaniu na opracowanie dokumentacji wpłynęło dziewięć ofert, wyceny mieszczą się w przedziale od 170 do 770 tys. zł.