Prawosławni – świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim – w sobotę (7 stycznia) obchodzić będą Boże Narodzenie. W piątek (6 stycznia) wypada Wigilia tego święta.
Prawosławne Boże Narodzenie trwa trzy dni
W ten sposób podkreśla się udział Trójcy Świętej w zbawieniu człowieka. 7 stycznia świętuje się narodzenie Jezusa, 8 stycznia czci się Matkę Bożą, która narodzinami Dzieciątka połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia – 9 stycznia – wspominany jest pierwszy męczennik – Święty Stefan, który oddał życie za Chrystusa.
Tradycyjnie w Święta Bożego Narodzenia zarówno w cerkwiach, jak i w domach ustawia się choinki.
Świąteczne dni to czas rodzinnych spotkań i kolędników, wędrujących z gwiazdą od domu do domu.
Przygotowanie do świąt stanowi ścisły 40-dniowy post
To czas duchowego przygotowania. Wielu wiernych rezygnuje w tym czasie z posiłków mięsnych, a nawet nabiału, utrzymując surowy post zwłaszcza w ostatnim przedświątecznym tygodniu.
Wigilia rozpoczyna się od dzielenia prosforą – chlebem, będącym odpowiednikiem opłatka – oraz składania życzeń.
Posiłek składa się z 12 potraw. Na stole, zgodnie z tradycją, powinny się znaleźć – chleb – będący symbolem pożywienia, czosnek – symbolizujący zdrowie, sól – oznaczająca obfitość, miód – symbol słodyczy i powodzenia.
Jest też wolne miejsce dla niespodziewanego gościa, siano pod obrusem i oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę.
Po uroczystej wieczerzy prawosławni udają się na liturgię do cerkwi. Uczestniczą tam w wielogodzinnym „całonocnym czuwaniu”, które jest odpowiednikiem katolickiej pasterki.
W soborze św. Mikołaja w Białymstoku bożonarodzeniowe nabożeństwo całonocnego czuwania rozpocznie się o godz. 17.00. W jego liturgiczny skład wchodzi wielkie powieczerze, jutrznia i pierwsza godzina kanoniczna.