Możliwości uzyskania przychodów z innych źródeł niż tylko sprzedaż surowców oraz problem z przechowywaniem jabłek w związku z wysoką ceną energii – to niektóre zagadnienia zaplanowane na najbliższe Sandomierskie Spotkania Sadownicze. Odbędą się 1 i 2 lutego w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Patkowskiego 2 w Sandomierzu.
Organizator wydarzenia Marek Kawalec stwierdził, że warto porozmawiać o tym, gdzie jest granica opłacalności przechowywania owoców i jakie techniki można zastosować w gospodarstwie, aby zużycie energii było mniejsze.
Innym ważnym tematem Sandomierskich Spotkań Sadowniczych będą zagadnienia związane z organizacją rynku. Przedstawione zostaną alternatywne dla grup producentów sposoby organizowania się sadowników.
– Przez kilkanaście ostatnich lat mówiło się o grupach producenckich, jako o najlepszym wyjściu dla funkcjonowania na rynku, tymczasem wiele takich grup w naszym kraju padło w sposób spektakularny, w tym jedna z powiatu sandomierskiego. Zaprosimy praktyków, w tym osoby z zagranicy, które opowiedzą o tym, jak można dobrze funkcjonować bez zrzeszania się – dodał Marek Kawalec.
Podczas konferencji będzie także blok informacyjny o nowych technologiach w sadownictwie, pojawią się stoiska wystawiennicze firm związanych z tą branżą jak i wystawa maszyn.
Drugi Dzień Sandomierskich Spotkań Sadowniczych poświęcony będzie przetwórstwu w miejscu produkcji. Dokonany zostanie przegląd upraw sadowniczych, które można zebrać w sposób mechaniczny, a owoce zagospodarować jako surowiec do przetwórstwa. Przedstawione zostaną możliwości finansowania zmian w profilu produkcji i małego przetwórstwa w gospodarstwach ogrodniczych. Jeden z wykładów dotyczyć będzie produkcji wysokoprocentowych alkoholi z owoców w aspekcie prawnym i technicznym.
Sandomierskie Spotkania Sadownicze odbędą się po raz 31.