Około 100 osób wzięło udział w Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych z Wiązownicy Kolonii do Rytwian. Wśród piechurów byli mieszkańcy powiatu staszowskiego, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Sandomierza, członkowie Koła Grodzkiego PTTK w Staszowie, grup rekonstrukcyjnych oraz staszowskie morsy.
Jak powiedział Leszek Kopeć burmistrz Staszowa, powstanie styczniowe mimo, że zakończyło się klęską pokazało, że naród polski potrafi się zjednoczyć i to ponad podziałami klasowymi czy wyznaniowymi.
– To było coś wspaniałego, a my przemierzając trasę idziemy przez te miejsca, w których oni ginęli – dodał.
Grzegorz Forkasiewicz wójt gminy Rytwiany stwierdził, że marsz jest oddaniem hołdu bohaterom powstania styczniowego i kultywowaniem pamięci o nich. Liczna frekwencja na tym wydarzeniu świadczy o tym, że jest taka potrzeba.
Paweł Krakowiak z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Avito Vivit Honore przypomniał, że województwo świętokrzyskie było epicentrum Powstania Styczniowego. Odbyło się tu wiele walk i potyczek m.in. bitwa w Staszowie i pod Rybnicą, czy walki w Szczeglicach oraz na terenie gminy Łubnice. Sam pałac z Wiązownicy Kolonii, skąd wyszedł dzisiejszy marsz także związany był z powstaniem, ponieważ jego właściciel Aleksander Petrow chociaż był carskim urzędnikiem to sprzyjał powstańcom, którzy zaopatrywali się tutaj w broń.
Liczną grupę wśród uczestników wydarzenia stanowili żołnierze ze 102. batalionu piechoty lekkiej WOT z Sandomierza. Nasi rozmówcy zgodnie mówili, że robią to z pobudek patriotycznych, aby oddać hołd powstańcom, by sprawdzić się na trasie, a także by dawać przykład swoją postawą mieszkańcom.
Marsz poprzedziły prelekcje historyczne, wystąpienia okolicznościowe oraz prezentacja uzbrojenia powstańców styczniowych. Na trasie odbył się apel poległych przy pomniku powstańców znajdującym się w lesie na drodze Strzegom-Rytwiany. Tam złożono także wiązanki kwiatów. Całość zakończyła się w Rytwianach przy ruinach zamku wspólnym ogniskiem.
Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Wiązownica Kolonia-Rytwiany odbył się po raz ósmy.