W Szczeglicach w gminie Bogoria odbyły się w niedziele (29 stycznia) uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Rozpoczęła je msza, po której delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą bitwę pod Szczeglicami i poległych w niej powstańców.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk stwierdził, że przy okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego nasuwają się słowa: gloria victis, czyli „chwała zwyciężonym”.
– Powstańcy ponieśli klęskę, ale to, że dzisiaj tu jesteśmy i oddajemy im hołd oznacza, że tak naprawdę, w dalszej perspektywie oni zwyciężyli. Należy się im pamięć, a także podziękowania dla tych, którzy sprawili, że w takich małych miejscowościach, jak chociażby Szczeglice, ta pamięć przetrwała. To jest ważne dla integracji ludzi, dla teraźniejszości i przyszłości małych ojczyzn – stwierdził wiceminister.
Z kolei wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, że powstańcy styczniowi to wielcy polscy bohaterowie.
– Ten zryw narodowy ukształtował ludzi, którzy w 1918 roku wywalczyli niepodległość. Powstańcy i ich rodziny przekazywały kolejnym pokoleniom polskie wartości, takie jak: Bóg, Honor, Ojczyzna i mają swój wkład w to, że po 123 latach Polska odzyskała wolność. Dziś szczególnie przypominamy bohaterów spod Szczeglic i oddajemy im hołd – dodała wiceminister.
Poseł Marek Kwitek przypomniał heroiczną postawę powstańców, którzy mimo nierównych sił z wrogiem, podjęli walkę.
– Europa nam wtedy nie pomogła tak, jak teraz pomaga walczącej Ukrainie, a była szansa. Szczeglice to symbol małych miejscowości zaangażowanych w powstanie, w którym ginęli mieszkańcy, ludzie stąd. Teraz przy ich mogiłach oddajemy im hołd, bo one są symbolem walki o niepodległość. Udział w tych uroczystościach to przykład dla młodszych pokoleń i apel, aby pamiętali, że wolność nie jest dana raz na zawsze – stwierdził.
Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski stwierdził, że warto przypominać o powstańcach styczniowych, bo oni nie szczędzili własnej krwi po to, aby Polska mogła być wolna i niepodległa. Zaznaczył, że stało się to również dzięki mieszkańcom ziemi bogoryjskiej, a uroczystości są wyrazem szacunku dla nich.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego stwierdził, że obchody rocznicowe to ważny dzień, gmina pamięta o tym, co najistotniejsze: wolność i niepodległość. Przypomniał, że Ziemia Świętokrzyska nasiąknięta jest krwią powstańców, dla których dążenie do wolności było rzeczą najświętszą i najważniejszą.
Druga część uroczystości odbyła się w Zespole Placówek Oświatowych w Szczeglicach, gdzie uczniowie wystąpili z programem artystycznym.
W bitwie pod Szczeglicami, która odbyła się 25 stycznia 1864 roku, powstańcy dowodzeni przez rotmistrzów: Józefa Wysockiego i Wojciecha Turskiego, zostali zaskoczeni przez kozaków. Po stronie polskiej było 40 ofiar oraz kilkudziesięciu wziętych do niewoli i zesłanych na Sybir.