Osoby konsekrowane mają w czwartek (2 lutego) swoje święto.
To zakonnicy, siostry zakonne, a także osoby, które zdecydowały się na indywidualne formy życia konsekrowanego, a więc konsekrowane: wdowy, dziewice, wdowcy i pustelnicy.
Nie tylko zakonnicy
W diecezji kieleckiej występują wszystkie te formy, informuje ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Mamy ponad 290 sióstr zakonnych i ponad 100 zakonników.
– Są u nas cztery klasztory klauzurowe: siostry bernardynki w Chęcinach i św. Katarzynie, norbertanki w Imbramowicach i karmelitanki w Kielcach. Oprócz tego, są także zgromadzenia zakonne o charakterze kontemplacyjno-apostolskim. Te siostry i zakonnicy posługują w różnych sferach życia społecznego, np. w szpitalach i szkołach – wymienia ks. Rusiecki.
Zakonnicy i siostry zakonne ślubują czystość, posłuszeństwo i ubóstwo. Żyją we wspólnocie swojego zgromadzenia. Są także instytuty świeckie, które różnią się tym, że ich członkowie nie mieszkają wspólnie, ale pozostają w swoich prywatnych domach, a ich konsekracja jest ukryta.
– Poprzez swoje codzienne życie służą na wzór Chrystusa Kościołowi i ludziom – dodaje ks. Tomasz.
Jedyny w Polsce wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica
W diecezji kieleckiej są także indywidualne formy życia konsekrowanego.
– Mamy sześć dziewic konsekrowanych, a dwie kolejne przygotowują się do konsekracji. Mamy także 24 wdowy konsekrowane, a cztery kolejne przygotowują się do przyrzeczeń. Mamy również jednego wdowca konsekrowanego, jedynego w Polsce – zaznacza ks. Tomasz Rusiecki.
W diecezji kieleckiej jest także jedna pustelnica oraz jedna kandydatka do życia pustelniczego.
– Żeby zostać pustelnikiem trzeba nie parę, ale czasem kilkanaście lat przygotowań. Jest wiele spraw, o które trzeba wcześniej zadbać, choćby to, że pustelnik w jakiś sposób musi się także sam utrzymać – dodaje ks. Tomasz.
Jak zostać konsekrowanym?
Osoby, które czują powołanie do indywidualnej formy życia konsekrowanego kontaktują się z Kurią Diecezjalną. Po rozmowie z biskupem, wchodzą na drogę kilkuletniej formacji, a następnie składają śluby czystości i życia w wierze. Biskup jest na terenie swojej diecezji przełożonym wszystkich pustelników, wdów, wdowców i dziewic konsekrowanych.
– Rytm życia tych osób wyznacza modlitwa i duch pokutny, co pozwala lepiej dostrzec wokół inne osoby potrzebujące. Wdowy, wdowcy i dziewice mają indywidualną regułę życia, do której się zobowiązują. Żyją w świecie, zajmują się sprawami świata, ale poprzez modlitwę, umartwienie, miłość do Boga i ludzi, służą Kościołowi – uzupełnia ks. Tomasz Rusiecki.
W Polsce liczba wybierających indywidualne formy życia konsekrowanego stale rośnie. W całym kraju jest około 400 dziewic konsekrowanych i ponad 400 wdów konsekrowanych. Konsekrowanych pustelników jest zaledwie ośmiu.
Świętowanie Dnia Życia Konsekrowanego
Osoby konsekrowane z diecezji kieleckiej w czwartek (2 lutego) będą świętować we własnych parafiach. Natomiast wspólna uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę (4 lutego) w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. O godz. 12.00 osoby konsekrowane wezmą udział we mszy świętej pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Kalety. Odnowią także śluby i przyrzeczenia.
Dzień Życia Konsekrowanego jest obchodzony od 1997 roku z inicjatywy Ojca Świętego Jana Pawła II. Przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, które przypomina o ofiarowaniu Bogu Jezusa w świątyni. Nawiązuje do tego ofiarowanie swojego życia Bogu przez osoby konsekrowane.