W Muzeum Regionalnym w Pińczowie powstaje nowa czasowa wystawa. Ekspozycja pokaże twórczość Krzysztofa Buckiego – pińczowianina, artysty, pedagoga, na stałe związanego z Opolem, funkcjonującego w świadomości wielu osób jako „Malarz Pińczowa”.
– Będzie to najważniejsza ekspozycja tego roku w Muzeum Regionalnym w Pińczowie – zapowiada Justyna Dziadek, dyrektor placówki i dodaje, że na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 200 eksponatów związanych z życiem i twórczością artysty.
– Zostaną wypożyczone z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, gdzie znajduje się największa kolekcja obrazów, szkiców, pamiątek po Krzysztofie Buckim. Na wystawie zaprezentowane zostaną także dwa obrazy autorstwa malarza, które pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Jeden z nich ukazuje Pińczów podczas żniw – mówi.
Wystawa zostanie zorganizowana przy współudziale Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu z okazji okrągłej 40. rocznicy śmierci malarza – dodaje dyrektorka.
– Krzysztof Bucki zmarł 5 lutego 1983 roku. Został pochowany na cmentarzu w Pińczowie. Był to wysokiej klasy malarz. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą. W 1974 roku został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa. To postać absolutnie wyjątkowa, a jednak całkowicie zapomniana. Wystawa jest okazją do przypomnienia tej niezwykłej postaci – podkreśla.
Jeden z obrazów autorstwa Krzysztofa Buckiego, który będzie prezentowany na wystawie został zakupiony przez urząd miasta i gminy w Pińczowie – informuje burmistrz Włodzimierz Badurak.
– Kosztował nas 2 tys. zł. Został zakupiony od Galerii Obrazów w Opolu. Przedstawia budynek, który znajduje się obok Klasztoru Franciszkanów. Cieszymy się, że w ten sposób możemy symbolicznie włączyć się w upamiętnienie tej wybitnej dla nas postaci – zaznacza.
Wernisaż wystawy pt. „Krzysztof Bucki – Wystawa Monograficzna” zaplanowany jest na 25 lutego, na godzinę 18.00, w Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Ekspozycję będzie można oglądać przez osiem miesięcy.
Krzysztof Bucki urodził się 10 kwietnia 1936 r. w Pińczowie. W latach 1953-1959 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, był uczniem Jana Świderskiego i Wacława Taranczewskiego. W latach 1961-1970 pracował jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, w latach 1974-1976 w Zakładzie Wychowania Plastycznego, w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego.