CBŚP zatrzymało pięć osób w śledztwie dotyczącym grupy zajmującej się praniem pieniędzy pochodzących z handlu narkotykami. Wśród zatrzymanych jest lider gangu, który podszywał się pod funkcjonariusza Europolu, a przez jego konta bankowe przeszło ponad 60 mln euro, ok. 0,4 mld zł, „wypranych” pieniędzy.
Policjanci CBŚP zatrzymali te osoby na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej.
Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że od roku nad sprawą pracowali policjanci ze szczecińskiego CBŚP wspólnie z zachodniopomorskim wydziałem Prokuratury Krajowej.
– Celem grupy było czerpanie korzyści majątkowych, a w grę wchodzić może blisko 60 mln euro, co stanowi ponad ćwierć miliarda złotych. Środki finansowe miały pochodzić z obrotu i produkcji narkotyków, jak również z innych rodzajów przestępstw – podkreśliła policjantka.
Z ustaleń śledztwa wynika, wyjaśniła, że przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych, w tym zagranicznych, tworzono fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić legalność działalności grupy.
– Taki proceder mógł trwać od 2017 roku. Uzyskane pieniądze z przestępczej działalności inwestowane były m.in. w ekskluzywne nieruchomości, w tym apartamenty nad morzem – zaznaczyła.
Policjanci w woj. zachodniopomorskim zatrzymali pięć osób. Przeszukali też ich mieszkania oraz miejsca pracy.
– W efekcie zabezpieczono nośniki danych informatycznych, telefony i dokumentację – dodała rzeczniczka CBŚP.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.
– Prokurator przedstawił jednej z zatrzymanych osób zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast cztery pozostałe osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności – poinformował Dział Prasowy PK.
Prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech osób.
– Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze nie izolacyjnym – podała PK.
Na poczet przyszłych kar prokurator zabezpieczył m.in. samochody, motocykl, jak również zastosował blokadę na rachunkach walutowych podejrzanych.
– Wartość zabezpieczonego mienia wynosi prawie milion złotych – dodała PK.