Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki oraz marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończy szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”. Przed żołnierzami przysięga.
Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Ochotnicy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 28 stycznia przez kolejne 16 dni realizują swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „poligonu” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty.
Szkolenie zostało zrealizowane na obiektach poligonu w Nowej Dębie. Pogoda nie rozpieszczała ochotników. Kilkunastostopniowy mróz nie ułatwiał zadania szkolonym jak i doświadczonym instruktorom z 10 ŚBOT. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.
Ochotnicy odbyli 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”, który jest skierowany głównie do uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników oświatowych i umożliwia odbycie swojego pierwszego wojskowego szkolenia podczas przerwy międzysemestralnej.
Egzamin ( pętla taktyczna) został przeprowadzony w czwartek (9 lutego) na poligonie w Nowej Dębie. Odbył się w formie całodniowego marszu terenowego, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczali się między punktami, na których czekały przygotowane zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym sprostali to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyku patrolowego oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej, strzelanie. Ważnym elementem pętli była także umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki.
Finałem pierwszego szkolenia jest przysięga, która odbędzie się 12 lutego o godz. 11:00 na Kieleckiej Bukówce.