Tomaszowi Szczęsnemu, szkutnikowi i badaczowi historii żeglugi wiślanej z Ciechocinka, została w znacznej mierze poświęcona tegoroczna Gala Orderu Rzeki Wisły na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Jeszcze przed śmiercią został on Kawalerem Orderu Rzeki Wisły, jednak nie doczekał momentu odbioru wyróżnienia na gali. Podczas uroczystości padło wiele słów uznania pod jego adresem.
Na galę przyjechali wodniacy z różnych stron kraju, m.in. z Krakowa, Warszawy, Tczewa i Ulanowa. Można było spotkać osoby kultywujące tradycje szkutnictwa i żeglugi po Wiśle tradycyjnymi łodziami drewnianymi, działaczy i organizatorów przedsięwzięć na Wiśle oraz pasjonatów żeglugi.
Grzegorz Świtalski, prezes fundacji „Sandomierka” i główny organizator gali podkreślał swoją wiarę w to, że Sandomierz będzie coraz bardziej reaktywował swoje związki z Wisłą. Dodał, że pracuje nad tym także jego fundacja, szukając do współpracy instytucji i autorytetów w tym temacie. Chodzi m.in. o pogłębienie starego portu i zagospodarowane terenów nad brzegiem w taki sposób, aby mieszkańcy i turyści mogli z tych miejsc korzystać. Mogłaby powstać np. miejska plaża, miejsce na ognisko i wiatę. – Ta aktywność nad Wisłą musi wiązać się z dbałością o środowisko naturalne – zaznaczył.
Janusz Stasiak, wiceburmistrz Sandomierza powiedział, że takie wydarzenia to powrót do tradycji i promocja miasta. Jego zdaniem, przypominanie o tradycjach wiślanych i ich kultywowanie pomoże jeszcze bardziej związać się z rzeką, jak to było dawniej.
Wydarzeniem towarzyszącym Gali Orderu Rzeki Wisły było otwarcie wystawy fotografii „Wisła w obiektywnie Janusza Kwiatkowskiego – nieznane fotografie”. Na ekspozycji jest 50 zdjęć wybranych spośród 18 tys., jakie pozostawił po sobie ten sandomierzanin, przekazując swój zbiór do Muzeum Zamkowego. Zdjęcia przedstawiają zarówno samą Wisłę, prace na niej jak i rekreację, czyli sandomierzan pływających łódkami, kajakami i plażujących na brzegu.
Fundatorem Orderu jest w tym roku Gmina Dwikozy, która od początku wspiera galę i inicjatywy działań na rzecz Wisły. Patronatem honorowym galę objęło Narodowe Muzeum Gdańskie z oddziałem Muzeum Wisły w Tczewie.
Na niedzielę (19.02.) zaplanowano prelekcje poruszające tematy tradycji, przyrody, ekologii i nauk o Wiśle. Wykłady rozpoczną się o godz. 10.00 w Hotelu Basztowym.