Najnowsza książka wydana przez Bibliotekę Diecezjalną w Sandomierzu dotyczy Eremu Kamedułów w Rytwianach oraz innych klasztorów monastycznych w diecezji sandomierskiej. To wydawnictwo jest pokłosiem konferencji zorganizowanej w 2021 roku wspólnie przez bibliotekę oraz Pustelnię Złotego Lasu, dotyczącą wspomnianych klasztorów.
Jak powiedział ksiądz Piotr Tylec, dyrektor wydawnictwa książka skierowana jest do szerszego grona, nie tylko do osób duchownych czy związanych z Kościołem, ale również do ludzi interesujących się historią, zwłaszcza regionalną.
– W publikacji są 3 działy. Jeden z nich dotyczy duchowości zakonników od średniowiecza do współczesności. Drugi to historia poświęcona m.in. benedyktynkom sandomierskim, kamedułom w Rytwianach oraz powrotowi zakonów monastycznych do diecezji sandomierskiej w okresie międzywojennym. Ostatni rozdział zawiera informacje poświęcone księgozbiorom i archiwaliom monastycznym, które dotyczą klasztorów położonych w diecezji sandomierskiej – wyjaśnia.
Zdaniem księdza Piotra Tylca najbardziej cenne informacje odnoszą się do księgozbioru eremu kamedulskiego, który przebadała Elżbieta Belinowa.
– Książki były wywiezione z Rytwian do Warszawy w 1819 roku i zachowały się w Bibliotece Uniwersyteckiej. Do dzisiaj nie zostały przebadane. Badaczka ustaliła ilość tych książek, sporządziła ich dokładny inwentarz, z którego dowiadujemy się, że tych pozycji jest 178. Są tam wypisane również proweniencje,czyli do kogo te książki wcześniej należały, bo były własnością także osób świeckich, nie tylko kamedułów – powiedział.
Książkę można kupić na stronie internetowej Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach i stacjonarnie w Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu.