Centrum Naukowo-Technologiczne Leonarda Da Vinci w Podzamczu wzbogaciło się o trzy nowe interaktywne urządzenia, które mają na celu popularyzację krwiodawstwa.
Zwiedzający będą mogli sprawdzić ciśnienie tętnicze czy zobaczyć naczynia krwionośne własnej dłoni. Będzie można także poznać budowę i funkcje układu krwionośnego i jego najważniejszego elementy, a także dowiedzieć się jak wyglądają i jaką rolę pełnią poszczególne składniki krwi oraz w jakich sytuacjach transfuzja krwi jest możliwa, a w jakich grozi konfliktem serologicznym.
Jak powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego centrum jest miejsce wyjątkowym.
– Dzięki prezentowanym ekspozycjom możemy lepiej poznać jak funkcjonuje nasz organizm. Centrum wzbogaciło się o nowe urządzenia i dzięki nim będziemy mogli się dowiedzieć wszystkiego na temat układu krwionośnego – dodaje.
Krwi nie da się wyprodukować ani zastąpić, dlatego budowanie świadomości czym jest krwiodawstwo jest bardzo ważne – przypomniał Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
Centrum naukowo-technologiczne jest dowodem na to, jak gmina Chęciny łączy tradycje z nowoczesnością – zauważył Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
– To miejsce zachęca do nauki, odkąd funkcjonuje, wielu absolwentów szkół z terenu gminy dostaje się na medycynę – dodaje.
Trzeba mieć świadomość, że każdy z nas może kiedyś potrzebować krwi – zauważył Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala w Czerwonej Górze.
– Pobierana i przekazana do centrum krwiodawstwa krew służy nie tylko poszkodowanym w wypadkach czy chorym, ale jest także wykorzystywana do produkcji lekarstw – wyjaśnia.
Centrum jest otwarte od wtorku do niedzieli od 08.00 – 16.00.