Nowe gatunki ryb, rośliny, a nawet ślimaki wodne już niebawem pojawią się w Nidarium – głównej atrakcji Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w gminie Kije. Nidarium to specjalne akwarium, które odzwierciedla naturalny ekosystem rzeki, Nidy.
Dariusz Wiech, główny specjalista w zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych podkreśla, że Nida jest niezwykle zróżnicowanym ekosystemem, w którym żyje aż 41 gatunków ryb. Zapowiada, że wiosną w Nidarium pojawią się nowe gatunki, zarówno fauny, jak i flory.
– Na pewno będziemy chcieli pozyskać między innymi brzany i piskorze. Nasze rodzime ryby nie są tak kolorowe jak np. te żyjące w odległych częściach świata w Amazonii. Jednak są one niezwykle ciekawe z biologicznego punktu widzenia. Niektóre z nich budują gniazda, w których składają ikrę, a niektóre ikrę składają bezpośrednio do małży. Ryby w Nidzie posiadają swoje tajemnice, nie wszystkie zostały jeszcze odkryte. Wiosną w Nidarium będziemy chcieli pozyskać także przedstawicieli malakofauny, czyli ślimaki wodne – wyjaśnia.
Ekspert dodaje, że Nidarium, składa się z dwóch części. Pierwsza część, pokazowa, o wymiarach pieciu metrów długości i 2,5 merów wysokości pokazuje życie w głębokim korycie rzeki Nidy. Natomiast druga część akwarium odzwierciedla zakole rzeczne, w którym prezentowana jest typowa nadnidziańska roślinność. Dariusz Wiech wskazuje, że rośliny są ważną częścią rzecznego ekosystemu.
– Rośliny pobierają szkodliwe związki z otoczenia, w zamian produkując tlen. Co ciekawe, już teraz w Nidarium zaczynają kwitnąć grążele żółte, a także knieć błotka, popularnie zwana kaczeńcami. W tym roku będziemy chcieli pozyskać do Nidarium grzybienie białe, pospolicie zwane liliami wodnymi lub nenufarami. To niezwykle rzadkie i piękne kwiaty, doskonale wszystkim znane m.in. z ekranizacji filmowej „Nocy i dni”. Grzybienie są pod ścisłą ochroną, dlatego nie wolno ich zrywać. Mam nadzieję, że już niebawem te kwiaty będą mogły cieszyć oczy w naszym ośrodku – dodaje.
Przyrodnik podkreśla, że aby zdobyć nowe gatunki roślin do akwarium w Umianowicach, niezbędne są konsultacje z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk.
– To niezwykle rzadkie gatunki roślin, dlatego aby je zdobyć konieczne jest uzyskanie odpowiednich zgód i zezwoleń – wyjaśnia.
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach został oficjalnie otwarty pod koniec września ubiegłego roku. Główną atrakcją placówki jest Nidarium, czyli akwarium, które ma przybliżyć życie w Nidzie – najdłuższej rzece w województwie świętokrzyskim. To jedyny taki zbiornik w regionie i jeden z niewielu w kraju. Jego pojemność to niemal 25 tys. litrów wody.