Na co dzień dzielą się swą pasją z innymi opisując walory malowniczych zakątków regionu, dziś (sobota, 25 lutego) spotkali się na Świętym Krzyżu, aby omówić plany na przyszłość. Mowa o przewodnikach świętokrzyskich, którzy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego wzięli udział w nabożeństwie w najstarszym polskim sanktuarium.
Jak mówi Dominik Kowalski, prezes Zarządu Samorządu Przewodników Świętokrzyskich PTTK, dwa lata pandemii koronawirusa były trudnym okresem dla turystyki i przewodników. Obecnie jednym z wyzwań jest zwiększenie liczby osób profesjonalnie zajmujących się oprowadzaniem wycieczek.
– W najbliższej przyszłości będziemy szkolić nowe osoby na przewodników świętokrzyskich. W ramach kursu trwającego od jesieni już uczymy ponad 20 osób. Kurs zakończy się egzaminem przy komisji PTTK. Wśród uczestników są zarówno osoby młode – w tym studenci, jak również uczestnicy z doświadczeniem turystycznym. Ponadto chcemy też ściśle współpracować ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym oraz uczestniczyć w działalności nowych atrakcji turystycznych regionu, jak m.in. powstającym u podnóży Łyśca Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – wyjaśnia.
Cezary Jastrzębski, wiceprezes świętokrzyskiego oddziału PTTK ocenia, że najtrudniejsze w byciu przewodnikiem świętokrzyskim jest niezwykłe bogactwo atrakcji naszego regionu.
– Jest istotna różnica między innymi regionami kraju, a naszym. My mamy bardzo mocno rozbudowane nie tylko elementy dziedzictwa przyrodniczego, ale także kulturowego. W Świętokrzyskiem spotykamy się z atrakcjami o charakterze przemysłowym, etnograficznym, literackim. Mamy do czynienia niemal na każdym kroku z wielką historią różnych, nawet małych ośrodków, które dziś odgrywają znacząca rolę na turystycznej mapie regionu. Z tym wszystkim przewodnicy muszą sobie poradzić. Dlatego umiejętności i wiedza przewodnika świętokrzyskiego wymaga opanowania tych wszystkich charakterystycznych cech regionu.
Zdaniem Cezarego Jastrzębskiego dobry przewodnik, musi przykuć uwagę uczestników wycieczki, tak aby mogli zanurzyć się w regionie, aby choć na chwilę zapomnieć o różnych troskach i problemach dnia codziennego. Historyk wspomina, że w karierze przewodnika zdarzały mu się momenty nietypowe jak ten, w którym podczas jednej z wycieczek przez ponad 14 godzin nieustannie opowiadał o największych atrakcjach turystycznych województwa świętokrzyskiego.
W spotkaniu przewodników świętokrzyskich na Świętym Krzyżu wziął udział Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, który podkreśla, że wiedza przewodników jest nieoceniona w promocji walorów całego województwa.
Na przestrzeni ostatnich 50 lat funkcję przewodników świętokrzyskich pełniło ponad 2 tys. osób.
Kolejne spotkanie przewodników odbędzie się 15 i 16 kwietnia podczas 50. Ogólnopolskiego Zjazdu Przewodników Świętokrzyskich.