W Małogoszczu oddano dziś (niedziela, 26 lutego) hołd powstańcom styczniowym, poległym za ojczyznę 160 lat temu w bitwie pod Małogoszczem.
Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt, zgromadzeni przeszli do kościoła, gdzie uczestniczyli we mszy św. za poległych bohaterów. Następnie, na cmentarzu, w Apelu Pamięci przypomniano nazwiska zasłużonych, złożono kwiaty i oddano salwę honorową.
Obecny na uroczystościach wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że podobieństwo okoliczności bitwy pod Małogoszczem i początku rosyjskiej agresji na Ukrainę nie sprowadza się jedynie do tej samej daty, 24 lutego.
– Tak jak 160 lat temu powstańcy styczniowi walczyli z rosyjskim imperializmem, tak dziś walczą Ukraińcy. Wtedy powstanie przegrało m.in. dlatego, że nikt nie poparł powstańców, Europa odwróciła twarz i milczała, a dziś Ukraińcy mają szansę wygrać, bo wszyscy jesteśmy zjednoczeni. Polska zmobilizowała do tego Unię Europejską i Zachód – zaznaczył Piotr Wawrzyk.
Z kolei wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zwróciła uwagę, że mimo mrozu, w uroczystościach na pl. Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu licznie wzięli udział mieszkańcy.
– To ważne, że Małogoszcz jako wspólnota, pamięta o bohaterach powstania styczniowego, którzy również tu, na ziemi małogoskiej, oddali największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny – zaznaczyła.
Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza przypomniał miejscową żywą pamięć o konkretnych postaciach, które są dziś patronami małogoskich ulic i szkół.
– To tutaj bohaterowie powstania styczniowego i partie partyzanckie dowodzone przez generałów Mariana Langiewicza i Antoniego Jeziorańskiego stawiały opór carskiemu zaborcy. Dziś widzimy dużo analogii do tych wydarzeń i dlatego wracamy wspomnieniami do wydarzeń sprzed 160 lat – dodał burmistrz.
W uroczystościach tłumnie wzięli udział mieszkańcy gminy. Obecni byli także burmistrzowie z powiatu jędrzejowskiego i powiatów ościennych, przedstawiciele samorządu, służb leśnych, a także kolejarze, harcerze, reprezentanci straży pożarnej, wojska, policji i straży granicznej. Można było także przenieść się w dawne czasy dzięki strojom zaprezentowanym przez członków grup rekonstrukcyjnych.