Kuria Diecezji Kieleckiej przestrzega wiernych przed udziałem we mszy świętej i sakramentach sprawowanych przez tzw. lefebrystów, czyli Bractwo św. Piusa X. Ma ono nieuregulowany status prawny w Kościele Katolickim, a kapłani będący członkami tego Bractwa podlegają karze suspensy, czyli nie mogą wykonywać czynności wynikających ze święceń kapłańskich i nie pełnią prawnie posług w Kościele.
Z komunikatu wynika, że w przestrzeni medialnej na terenie Kielc pojawiły się zaproszenia do udziału w spotkaniu i Mszy Świętej sprawowanej przez kapłanów należących do Bractwa Św. Piusa X. W związku z powyższym Kuria Diecezjalna w Kielcach przypomina Księżom i wiernym świeckim, że lefebryści odrzucają kilka konstytucji i dekretów II Soboru Watykańskiego i toczą spór doktrynalny ze Stolicą Apostolską.
Jak czytamy w komunikacie podpisanym przez biskupa Andrzeja Kaletę, wikariusza generalnego diecezji, Msza Święta sprawowana przez lefebrystów jest niegodziwa.
– Odrzuca m.in. całkowicie obecną formę Mszy świętej odprawianej według Mszału Pawła VI z 1969 roku. Kapłani Bractwa sprawują niegodziwie, czyli poza ramami dyscypliny kościelnej, Mszę świętą i inne sakramenty. Wierni nie mogą zatem przystępować do spowiedzi u kapłanów Bractwa i przyjmować tam Komunii świętej. Byłby to z ich strony czyn niegodziwy oraz demonstracja oddzielenia się od Papieża i wiernych będących w jedności z Biskupem Rzymu. Uczestniczący w jakiejkolwiek formie kultu sprawowanego przez Bractwo Św. Piusa X narażają się na niebezpieczeństwo popełnienia przestępstwa przeciw wierze, a w konsekwencji także uczestnictwa w schizmie i mogą zaciągać kary przewidziane przez prawo, jak kara latae sententiae (ekskomunika – przyp. red.) zaciągana mocą samego faktu – czytamy w komunikacie.
Komunikat zawiera także przypomnienie dla osób pragnących wziąć udział we mszy świętej trydenckiej, zwracające uwagę, gdzie i pod czyją opieką w diecezji kieleckiej odprawiane są takie nabożeństwa:
– Wierni, którzy chcą uczestniczyć we Mszy świętej w starszej formie rytu rzymskiego,
w ramach przepisów prawnych wydanych przez papieży Benedykta XVI i Franciszka, ale
przyjmują całkowicie naukę Kościoła, w Diecezji Kieleckiej, z woli Biskupa Kieleckiego
mają taką możliwość od listopada 2016 roku. Zgodnie z Motu proprio Papieża Franciszka
Traditionis custodes z 16 lipca 2021 roku, Ksiądz Biskup Jan Piotrowski mianował także
ks. prof. Tadeusza Gacię swoim delegatem do spraw stosowania starszej formy rytu
rzymskiego, czyli do celebracji Mszy według Missale Romanum z 1962 roku, oraz zlecił jemu
i dwóm innym kapłanom opiekę nad grupami tych wiernych, którzy w tej Mszy chcą
uczestniczyć. Na miejsce jej sprawowania wyznaczył seminaryjny kościół Trójcy Świętej
w Kielcach – czytamy w komunikacie.