„To są największe targi w historii”- tak o rozpoczynających się w środę (8 marca) Targach Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX i EKOTECH mówi Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
W kieleckim ośrodku wystawienniczym zaprezentuje się 300 firm, w tym 245 na Targach Enex i ok. 50 na Targach Ekotech – informuje prezes.
– Trafiliśmy idealnie na pewien „boom” w tym segmencie rynku. Mamy też powód do dumy, bo zajmujemy się energetyką i organizujemy tego typu wydarzenie od 25 lat. Powierzchnia targów Enex to 15 tys. m2, a w najlepszym roku przed pandemią targi te miały 2 tys. m2 mniej. Przyjadą do nas firmy z 13 krajów, w tym z Singapuru, Sri Lanki czy Turcji – podkreśla Andrzej Mochoń.
Wśród największych atrakcji znajdzie się między innymi premiera technologii małych reaktorów jądrowych. Na targach, po raz pierwszy w Polsce, brytyjskie przedsiębiorstwo Rolls-Royce SMR zaprezentuje technologię budowy małych elektrowni produkujących wodór. Wdrażanie tej technologii będzie możliwe dzięki współpracy ze Świętokrzyską Grupą Przemysłową INDUSTRIA. Poza tym uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych konferencjach oraz poznać ofertę najnowszych samochodów elektrycznych i wodorowych.
– Specjalnym zainteresowaniem będzie cieszyć się spotkanie Centralnego Klastra Wodorowego i prezentacja technologii małych reaktorów jądrowych Roll- Royce’a. Liderem tego klastra jest Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA. My również zadeklarowaliśmy chęć dołączenia do tej grupy i jutro zostaniemy jego członkiem, bo chcemy mocno związać się z tą branżą. Niemniej ważną konferencją jest Forum Pomp Ciepła, bo zainteresowanie tą tematyką jest olbrzymie. Wszystkich zaciekawi też pewnie prezentacja samochodów elektrycznych i hybrydowych od Fiata, Mercedesa czy Mazdy. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie także samochodów wodorowy Toyota Mirai – wyjaśnia prezes.
Jak informuje Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, firma Rolls-Royce oferuje rozwiązanie unikalne na tle innych.
– Rolls- Royce ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w energetyce jądrowej, dostarcza reaktory na potrzeby okrętów podwodnych czy lotniskowców brytyjskich. Jest też jedną z nielicznych firm na świecie, która buduje takie reaktory na potrzeby technologii wojskowej. O ile technologia reaktorów SMR nie jest nowa, to całe podejście do elektrowni jądrowej już tak. Cała elektrownia złożona jest z modułów, więc to nie tylko reaktor, ale też turbina, systemy chłodzenia, czy system zarządzania elektrownią. Jednak każda elektrownia ma być taka sama i składać się z 2600 modułów, trochę tak jak z klocków lego – tłumaczy.
Do tej pory, każda elektrownia była inna, a teraz jeden dostawca może zaopatrywać w części wszystkie elektrownie.
– Udział w tym przedsięwzięciu stworzy w Wielkiej Brytanii ponad 40 tys. miejsc pracy, lecz dla Polski jest to okazja, by nasze firmy mogły partycypować w łańcuchu dostaw na potrzeby krajowe i międzynarodowe. Ponieważ my chcemy wspierać rozwój przemysłu w regionie świętokrzyskim, stworzymy wiele miejsc pracy, a jednocześnie zainwestujemy w energię przyszłości – podkreśla Szczepan Ruman.
Andrzej Mochoń dodaje, że początek 2023 roku zapowiada się dobrze.
– 17 marca rozpoczną się Targi Agrotech, a pod koniec marca odbędą się targi, które nazywamy „Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce”. I to także będzie największe wydarzenie w historii, ponieważ wszystkie hale będą zajęte. Można powiedzieć, że doszliśmy trochę do ściany, bo zaczynamy z powrotem myśleć o budowie dodatkowej powierzchni. Na Agrotechu wykorzystujemy nie tylko wszystkie siedem hal, ale musimy dostawiać też hale tymczasowe, które są bardzo drogie. W związku z tym część wystawców będzie prezentować swoje maszyny rolnicze na zewnątrz, lecz są one wodoodporne. Wiosna zapowiada się więc dobrze, a jak będzie dalej zobaczymy – dodaje prezes targów.
Targi Enex I Ekotech odbędą się 8 i 9 marca od 9 do 17 na terenie Targów Kielce. Wstęp na targi jest bezpłatny, po wcześniejszej rejestracji.