Jak województwo świętokrzyskie korzysta z odnawialnych źródeł energii i czy fotowoltaika jest opłacalna – o tym między innymi dyskutowano podczas konferencji „Razem TworzyMY EKOŚwiętokrzyskie”.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski podkreślił, że przed samorządem stoi wiele wyzwań w kwestii ekologii.
– Współpracujemy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a do tego zachęcamy i wspieramy mieszkańców, by wybierali inne źródła pozyskiwania energii, jak np. fotowoltaika, by wymieniali piece na te ekologiczne i likwidowali tzw. „kopciuchy”. Chcemy, by nasze działania w domu jak i w pracy sprawiały, że zminimalizujemy dym, odpady i wszystko to, co negatywnie wpływa na nasze środowisko – informuje wicemarszałek.
Natomiast Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu kieleckiego przyznał, że mieszkańcy powiatu bardzo chętnie korzystają z odnawialnych źródeł energii.
– Każdą inwestycję realizowaną przez powiat staraliśmy się doposażać w odnawialne źródła energii. Takim przykładem jest np. termomodernizacja budynku Szpitala Powiatowego w Chmielniku, gdzie zainstalowaliśmy nowoczesną i głębinową pompę ciepła. Także jeśli chodzi o Zespół Placówek Oświatowych w Łopusznie, tam też zastosowaliśmy ekologiczne źródło energii na dachu – powiedział Mariusz Ściana.
Czy fotowolotaiczny „boom” jest już za nami i czy warto inwestować w odnawialne źródła energii – o tym mówił dziś Krzysztof Wawszczak, dyrektor handlowy Energy Trade Solutions S.A.
– Zauważamy, że klienci wracają do fotowoltaiki, a wpływ na to może mieć też nowy system obliczeń, który przy obecnych cenach energii jest dla nich jeszcze bardziej opłacalny niż wcześniej. Oczywiście fotowoltaika w naszym klimacie zależy od nasłonecznienia i zachmurzenia. Jeśli ktoś zużywa bardzo mało prądu, to korzyści z używania takiego rozwiązania mogą trochę potrwać, natomiast jeśli rachunki przekraczają 120-150 zł, inwestycja zwróci się w szybkim czasie. Gminy bardzo dużo zainwestowały w instalacje fotowoltaiczne i takie spotkanie potwierdza, że chcą iść w tym kierunku. Myślę, że rozwiązania prawne w postaci tworzenia klastrów energetycznych czy spółdzielni energetycznych, przyspieszą proces samowystarczalności gmin w zakresie pozyskiwania OZE – wyjaśnił dyrektor.
W konferencji uczestniczył senator Krzysztof Słoń, który zapewnił, że rząd polski rząd wspiera i będzie wspierać tych, którzy chcą korzystać z proekologicznych rozwiązań.
– W związku z wejściem w życie nowej unijnej perspektywy finansowej, do Polski trafi 111 mld zł. To bardzo duża kwota, która mam nadzieję zostanie wykorzystana. Będą w najbliższych latach zaangażowane równie wielkie, a może i większe niż do tej pory środki finansowe na cel, którym jest ochrona środowiska naturalnego nie tylko dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń – dodał senator.
Konferencja była częścią XXV Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH na terenie kieleckiego ośrodka wystawienniczego.