16 figur z Łąki Świętych i Błogosławionych w Wiślicy odzyska dawny blask.
Okazałe rzeźby, każda wysoka na 2,5 m zostały już zdemontowane. Obecnie poddawane są pracom konserwatorskim. |Wcześniej zdobiły miejsce na którym odbywały się Diecezjalne Spotkania Młodzieży.
– To rzeźby wykonane przeważnie z drewna topolowego i lipowego. Geneza ich powstania sięga 2003 roku. Zostały zrobione za czasów, kiedy proboszczem w Wiślicy był ks. Zygmunt Pawlik. W ubiegłym roku gmina przejęła je od parafii – informuje burmistrz Jarosław Jaworski.
– Łąka świętych i błogosławionych to tak naprawdę panteon najważniejszych naszych świętych. Są wśród nich Cyryl i Metody, św. Wojciech, postacie historyczne jak chociażby Jadwiga Andegaweńska albo Kazimierz Jagiellończyk, ale też Wincenty Kadłubek. Mamy również figurę św. Faustyny, ale i też bardziej współczesne jak chociażby Maksymilian Kolbe czy papieża Jana Paweł II – figura, która została ufundowana przez mieszkańców Wiślicy – wymienia.
Renowacją figur zajął się miejscowy stolarz. Wykonuje prace, które przywrócą im pierwotny kształt ale również zabezpieczą je przed warunkami atmosferycznymi i dalszymi zniszczeniami – dodaje burmistrz Jarosław Jaworski.
– To żmudna praca. Przy każdej z tych figur stosujemy odpowiednie środki które zabezpieczą je przed robactwem. Stolarz musi także uzupełnić braki i ubytki – dodaje.
Po odnowieniu, figury zostaną zamontowane wzdłuż planowanej trasy turystycznej pomiędzy Placem Króla Kazimierza Wielkiego, a grodziskiem czyli miejscem w którym powstał pierwotny gród w Wiślicy. To jeden z elementów zapowiadanej od kilku lat rewitalizacji XI-wiecznego grodziska położonego na obrzeżu Wiślicy.