Sandomierz otrzymał zgodę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na wprowadzenie zmian w zakresie inwestycji dotyczącej remontu zabytkowej Kamienicy Oleśnickich w rynku starego miasta.
Chodzi przede wszystkim o wyposażenie obiektu, ponieważ po remoncie budynek zmieni swoją funkcję. Do tej pory służył jako siedziba Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, a ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum, w którym prezentowana będzie historia miasta, gdzie odbywać się będą wydarzenia kulturalne, spotkania, czy happeningi.
Obecnie urząd miasta przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na wykonanie remontu.
W trakcie opracowania jest koncepcja wyposażenia kamienicy, co ma bardzo duże znaczenie dla przyszłego wykonawcy. Jak powiedział Piotr Wójtowicz, naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Promocji w sandomierskim magistracie ten plan należy przygotować bardzo starannie, aby przyszły wykonawca dobrze to wycenił i mógł płynnie realizować całą inwestycję. Urzędnikom zależy na tym, aby uniknąć sytuacji że po remoncie będzie problem z wyposażeniem obiektu. Dzięki uzyskaniu zgody na wprowadzenie zmian w zakresie inwestycji wydłużony został termin w jakim gmina musi ogłosić przetarg. Upłynie on 23 listopada tego roku, jest więc dużo czasu aby opracować szczegóły.
Zabytkowa kamienica odnowiona zostanie od wewnątrz i od zewnątrz, łącznie z wymianą okien, drzwi czy instalacji. Modernizacja dotyczyć będzie także oficyny, gdzie znajduje się obiekt noclegowy Sandomierskiego Centrum Kultury. Termin zakończenia inwestycji to grudzień 2025 roku. Kamienica Oleśnickich to najsłynniejszy i najcenniejszy mieszczański obiekt znajdujący się na sandomierskiej starówce. W 1570 roku podpisano tu znany akt tolerancji religijnej I Rzeczypospolitej, czyli tzw. Zgodę Sandomierską pomiędzy wyznaniami ewangelickimi.
Pieniądze na remont i wyposażenie Kamienicy Oleśnickich pochodzą z Polskiego Ładu. Jest to kwota 7 mln zł.