Nieznany sprawca zniszczył pomnik Jana Karskiego na ul. Sienkiewicza w Kielcach. Jak informuje Małgorzata Perkowska-Kiepas z kieleckiej policji, do zdarzenia doszło w niedzielę, 19 marca.
– Dzielnicowy podczas obchodu rejonu zobaczył zniszczenia w postaci pomalowania twarzy pomnika Jana Karskiego srebrną farbą. Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielę – mówi rzecznik.
Obecnie trwają czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy znieważenia pomnika. Za to przestępstwo może grozić kara grzywny lub pozbawienia wolności.
Pomnik jest już wyczyszczony, a zajęła się tym zieleń miejska. Jak informuje Renata Gruszczyńska, prezes Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, pracownicy rozpoczęli prace porządkowe w poniedziałek (20 marca) od godz. 6.00.
„Ławeczka Karskiego”, na której siedzi legendarny kurier została odsłonięta na mostku nad Silnicą 23 kwietnia 2005 r.
Jan Karski (Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 r. w Łodzi. W 1935 r. ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, odbył także staże edukacyjne w Szwajcarii, Niemczech i Anglii. Po powrocie do Polski podjął pracę w MSW.
Po wybuchu II wojny światowej trafił do niewoli sowieckiej, ale został objęty wymianą jeńców między III Rzeszą a ZSRR. Uciekł z transportu i wrócił do Warszawy, gdzie związał się z konspiracją. Kilkakrotnie przewoził do Francji i Wielkiej Brytanii raporty dla władz na uchodźstwie.
W 1940 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu nowosądeckim, ale został odbity przez ZWZ. W 1942 r., jako emisariusz Delegata Rządu RP na Kraj i Komendanta Głównego ZWZ-AK, poinformował władze RP na uchodźstwie, Wielkiej Brytanii i USA, a także organizacje żydowskie o sytuacji w Polsce oraz zagładzie Żydów. Po wojnie pracował w USA, wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu na Uniwersytecie Georgetown.
Otrzymał tytuł „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Virtuti Militari, Orderem Orła Białego.
Zmarł w Waszyngtonie 13 lipca 2000 r.