„W nim nadzieja” – to tytuł koncertu pasyjnego, który zostanie zrealizowany w kościele na Świętym Krzyżu. Nagranie odbędzie się w środę (22 marca).
Jak mówi ojciec Marian Puchała, superior świętokrzyskiego klasztoru, zorganizowanie koncertu wielkopostnego w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego było dobrym wyborem.
– Cieszymy się, że organizatorzy zachcieli w naszym pasyjnym sanktuarium taki koncert przygotować. Wiemy, że bardzo dużo do jego organizacji przyczynił się ksiądz arcybiskup Wacław Depo i jemu w sposób szczególny dziękujemy. Będzie też obecny ksiądz biskup ordynariusz diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz oraz biskup kielecki Jan Piotrowski – dodaje.
Ojciec Marian Puchała zapowiada, że wydarzenie wypełnią tradycyjne pieśni wielkopostne, ale również te, które powstały w ostatnim czasie i nawiązują do Wielkiego Postu. Mówią o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Oddają atmosferę świąt, do których się zbliżamy.
– Stąd też takie długie przygotowania całej scenografii, ponieważ zapowiada się, że będzie dużo artystów. Także nie wiem, jak sobie poradzą scenarzyści i reżyser, aby to wszystko opanować, ale mamy nadzieję, że będzie to piękny, wspaniały koncert – dodaje.
Wystąpią: Arka Noego, Krzysztof Cugowski, Janusz Radek, Alicja Węgorzewska, ks. Maciej Czaczyk, Siostry Melosik, Skubas, Siewcy Lednicy i Dana Vynnytska z Ukrainy.
Filmowym motywem przewodnim koncertu będzie pielgrzym, idący po gołoborzu na górę, do klasztoru na Świętym Krzyżu. Ostatnia scena z pielgrzymem będzie nagrana w kaplicy Oleśnickich, gdzie są przechowywane relikwie Krzyża Świętego.
Superior klasztoru na Świętym Krzyżu zapowiada, że nie zabraknie zdjęć z wnętrz świątyni, ale będą również ujęcia okolicy, przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
– Realizatorzy mają wielkie możliwości, i z pewnością sam koncert będzie pięknie pokazany. Wszystko na to wskazuje, że to będzie piękne wydarzenie o tematyce religijnej, ale przy okazji reklama Świętego Krzyża – zaznacza.
Na ten walor promocyjny zwraca uwagę Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, które jest jednym ze współorganizatorów koncertu.
– Ten element też będzie przez nas wykorzystany. Sam Święty Krzyż jednoznacznie identyfikuje nasze województwo. Nasze województwo odwołuje się do tej symboliki. Myślę, że te dodatkowe elementy, pokazujące nasze województwo, ubogacą ten piękny koncert – mówi.
Rejestracja koncertu odbędzie się w środę (22 marca) o godz. 18.00, a premiera telewizyjna, w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej zaplanowana jest na Wielki Piątek (7 kwietnia) o godz. 15.55. Skrót zostanie pokazany tego samego dnia o godz. 20.05.