Gmina Czarnocin przygotowuje się do zagospodarowania średniowiecznego grodziska w Stradowie. To zabytek światowej klasy, jeden z okazalszych i nielicznych, który przetrwał do dziś.
Przede wszystkim wyznaczona i wykonana zostanie ścieżka dzięki, której będzie można bezpiecznie wejść na grodzisko – informuje Agata Wróbel, zastępca wójta gminy Czarnocin.
– Ponadto wybudowane zostaną dwie kładki drewniane tzw. pomosty, które pozwolą bezpiecznie przedostać się z wału do wnętrza grodziska i odwrotnie. W miejscu gdzie kiedyś znajdowały się chaty powstaną miejsca wypoczynkowe. Będzie tam można usiąść wygodnie i odpocząć – opisuje.
Dalej ścieżka będzie prowadzić przez wąwóz, którym dojdziemy do najbliższego wzgórza, które znajduje się w sąsiednim przysiółku Stradowa w tzw. Kopaninie. Tam z kolei zamontowana zostanie platforma widokowa z lunetą. Z tego miejsca rozlega się najpiękniejszy widok na grodzisko.
To idealny punkt widokowy pozwalający objąć wzrokiem całość grodu z podgrodziami.
– Ponadto u podnóża grodziska powstanie okazała altana w kształcie szałasu – dodaje zastępca wójta.
– Będzie to miejsce do wypoczynku i organizacji warsztatów edukacyjnych czy konferencji plenerowej dla turystów – dodaje.
Powstanie też Punkt Informacji Turystycznej. Na ten cel wyremontowany zostanie gminny budynek po sklepie spożywczym. To obiekt znajdujący się nieopodal parkingu. Mieściłby się tam punkt gastronomiczny, toalety. Ponadto zagospodarowane zostanie tamtejsze źródełko rzeki Stradomki. Powstaną tam drewniane pomosty i ławki. Zakres prac obejmuje także rekonstrukcję obwałowań grodu.
Urząd jest na etapie wyboru wykonawcy zadania. Oferty można składać do 29 marca.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to do końca tego roku wszystkie prace powinny być skończone. Na ten cel gmina otrzymała środki z Polskiego Ładu. Dotacja wynosi 90 proc. Reszta to wkład własny gminy. Szacowany koszt inwestycji to ok. 4 mln zł.
Grodzisko w Stradowie jest pozostałością grodu, którego powstanie datuje się na VIII-X wiek. Prawdopodobnie był to jeden z największych grodów znajdujących się na obecnych ziemiach polskich. Naukowcy wiążą go z państwem Wiślan, niektórzy twierdzą że mógł być nawet jego stolicą.