– Mamy nadzieję, że ten koncert, który jest jednocześnie wydarzeniem religijnym i kulturalnym, pomoże wszystkim przeżyć Wielki Piątek w sposób piękny i doświadczyć nie tylko przeżyć religijnych, ale także artystycznych, duchowych – mówi Wojciech Zaguła, z firmy Sos Music, producent koncertu „W Nim nadzieja”, który w środę (22 marca) odbędzie się w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zarejestrowane wydarzenie w Wielki Piątek pokaże telewizyjna „Jedynka”.
Jak podkreśla Wojciech Zaguła, nastąpi to w szczególny dzień.
– To jest bardzo specyficzny moment, nie tylko w okresie liturgicznym kościoła, dla wszystkich ludzi wierzących, ale także dla niewierzących, dlatego, że Wielki Piątek, dzień w którym będzie emitowany ten koncert, to czas, w którym wszyscy się zatrzymują i zwalniają. To jest bardzo ważny dzień Triduum Paschalnego, dzień śmierci Pana Jezusa na krzyżu. I ten koncert ma być częścią a jednocześnie pomocą w refleksji nad tym dniem, nad tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa – mówi.
Reżyseria kielczanina
Na program składają się zarówno stare, tradycyjne pieśni wielkopostne, jak również nowe, pisane współcześnie, np. przez zespół Siewcy Lednicy, który jest gospodarzem koncertu. Wystąpią również: Arka Noego, Krzysztof Cugowski, Janusz Radek, Alicja Węgorzewska, ks. Maciej Czaczyk, Siostry Melosik, Skubas i Dana Vynnytska z Ukrainy.
Wojciech Zaguła zauważa, że polska kultura jest bardzo bogata w pieśni wielkopostne.
– Przez wieki powstawały bardzo piękne pieśni religijne. W ostatnim czasie w dalszym ciągu powstają, piszą je i komponują młodzi ludzie. Zaprosiliśmy znakomitych polskich artystów do udziału w tym koncercie i mamy nadzieję, że to wydarzenie, które jest jednocześnie wydarzeniem religijnym i kulturalnym, pomoże wszystkim przeżyć Wielki Piątek w sposób piękny i doświadczyć nie tylko przeżyć religijnych, ale także artystycznych, duchowych – zaznacza.
Koncert reżyseruje kielczanin, Konrad Smuga. Tłumaczy, że scenariusz programu został tak ułożony, by przypomnieć znaczenie kilku słów, których używamy na co dzień, ale ich znaczenie jest o wiele większe, niż nam się wydaje.
– Wielki Piątek jest takim dniem, kiedy zatrzymujemy się, kiedy mamy szansę zastanowić się nad tym co robimy. Te słowa to m.in. chleb, bliskość, krzyż. Używamy ich na co dzień, ale mają wielką głębię i chodzi o to, żeby zrozumieć tę, według mnie, ważniejszą treść – przyznaje.
Trzecie podejście
Reżyser przyznaje, że pieśni wielkopostne będą tylko częścią tego koncertu. Widzowie zobaczą też minireportaże o ludziach, którzy niosą dobro, którzy zilustrują przywołane słowa.
– Będzie też pielgrzym, który będzie szedł, wspinał się po kamieniach, co też ma swoją symbolikę. W ogóle Wielki Piątek jest symbolicznym dniem, chyba najbardziej w całym roku, więc będziemy dawali ludziom szanse na zatrzymanie się, na pomyślenie o tym, jak żyć – podkreśla.
Konrad Smuga zrealizował już wiele wydarzeń w Świętokrzyskiem, ale na Świętym Krzyżu pracuje po raz pierwszy. Chwali atmosferę panującą w klasztorze.
– Praca z braćmi jest fantastyczna, więc jakbyśmy tworzyli to razem – mówi.
W podobnym tonie wypowiada się Wojciech Zaguła, który przyznaje, że od kilku lat nosił się z zamiarem zrobienia koncertu na Świętym Krzyżu.
– Jest to miejsce rzeczywiście wyjątkowe. To jest nasze trzecie podejście do koncertu pasyjnego na Świętym Krzyżu, Pierwsze okazało się niemożliwe, bo trwał tu jeszcze remont, w ubiegłym roku telewizja miała inne plany na Wielki Piątek, wreszcie po tych dwóch latach udało się porozumieć z ojcami, nieprawdopodobnie otwartymi i życzliwymi ludźmi, którzy otwierają przed nami nie tylko kościół, ale i klasztor. Pracuje się tu znakomicie i czuje się sacrum. To że są tu relikwie drzewa Krzyża Świętego nieprawdopodobnie pomaga w budowaniu atmosfery przedsięwzięcia – stwierdza.
Nagranie w środę, emisja w Wielki Piątek
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu przyznaje, że od dwóch dni dzieje się wiele w spokojnym na co dzień klasztorze, ale wyraża nadzieję, że przełoży się to na piękne, duchowe wydarzenie. Zwraca uwagę na tytuł wydarzenia: „W Nim nadzieja”.
– Ten tytuł mówi nam, że nadzieja w krzyżu, nadzieja w Jezusie Chrystusie. Pieśni pasyjne to są pieśni mówiące o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa i wiemy, że tylko w Chrystusie jest nasze zbawienie, nasza nadzieja. Stąd tak wielu ludzi ciągle pielgrzymuje na Święty Krzyż, do relikwii Drzewa Krzyża Świętego. I tu właśnie, w tym szczególnym miejscu, znajdują nadzieję, wytchnienie, otuchę w tych wszystkich problemach codziennego dnia – opisuje.
Rejestracja koncertu odbędzie się w środę (22 marca) o godz. 18.00. Ojciec Marian Puchała zachęca do udziału w tym wydarzeniu. Wstęp jest wolny.
Premiera telewizyjna, w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej zaplanowana jest na Wielki Piątek (7 kwietnia) o godz. 15.55. Skrót zostanie pokazany tego samego dnia o godz. 20.05.