Z dziesięciu miejscowości w województwie świętokrzyskim wyruszą w tym roku Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Celem pielgrzymów, którzy pokonają nocą od 30 do niemal 50 kilometrów, będą m.in.: sanktuarium na Św. Krzyżu, sanktuarium w Piekoszowie i sanktuarium w Sulisławicach. Chętni nadal mogą się zapisać.
W najbliższy piątek, 24 marca, Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą ze Starachowic, Ostrowca Świętokrzyskiego i Włoszczowy.
W Starachowicach chętni do nocnej wędrówki na Święty Krzyż mają do wyboru trzy trasy. Wszystkie wyruszą z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Najdłuższa, tzw. trasa czarna im. Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego liczy 42 kilometry i wiedzie przez Siekierno, Bodzentyn, Św. Katarzynę i Łysicę.
Krótsza, 38-kilometrowa trasa została poprowadzona m.in. przez Kałków, Kotarszyn, Czażów, Grzegorzowice, Pokrzywiankę, Górę Chełmową, Starą Słupię i Nową Słupię. Następnie uczestnicy przejdą Drogą Królewską. To trasa niebieska Im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Z kolei najkrótsza trasa, licząca 32 km wiedzie przez Radkowice, Jadowniki, Bostów, Rudki i Nową Słupię. Ta trasa oznaczona jest symbolem zielonym.
Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Ostrowca Świętokrzyskiego do najstarszego polskiego sanktuarium na Świętym Krzyżu wyruszą w piątek (24 marca) o godz. 20.00, z kolegiaty św. Michała Archanioła. Przejdą 37 kilometrów, m.in. przez Chmielów, Wojciechowice, Grzegorzowice, Chełmową Górę i Nową Słupię. Koordynator tej trasy, ks. Aleksander Zdun, wikariusz z parafii św. Michała Archanioła podkreśla, że ważne jest pozytywne nastawienie, że uda się z Bożą pomocą przejść całą trasę.
– Że ja dam radę przejść, bo jest to moje przeżycie osobiste z Panem Bogiem. Trzeba ze sobą zabrać dobre, wygodne buty, odpowiedni strój, kurtkę, płaszcz przeciwdeszczowy, obowiązkowo latarkę czołową, którą oświetlamy trasę i rozważania Drogi Krzyżowej. Do tego coś ciepłego do picia, kanapki i coś słodkiego, by wzmocnić organizm – wymienia duchowny.
Organizatorzy oferują także pakiet z opaską odblaskową, opisem trasy i książeczką z rozważaniami Drogi Krzyżowej. Można też zainstalować aplikację mobilną EDK. Każdy wybiera się w trasę na własną odpowiedzialność, ale na wszelki wypadek za ostrowieckimi pątnikami będzie podążała także karetka. Ks. Aleksander Zdun dodaje, że w tym roku temat przewodni rozważań brzmi: Idę, bo szukam nadziei na lepsze czasy.
Pielgrzymi z Włoszczowy przejdą nocą 44 kilometry, przez Ostrów, Gnieździska i Rykoszyn, do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Wyruszą w piątek (24 marca), o godz. 20.00 z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
Natomiast 31 marca Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą ze Skarżyska-Kamiennej, Wąchocka, Opatowa, Klimontowa, Sandomierza, Staszowa i Buska-Zdroju.
Organizatorzy zachęcają, by w czasie Drogi Krzyżowej poruszać się w zwartych grupach, liczących nie więcej niż 10 osób. Dodatkowo, uczestników obowiązuje zasada milczenia, która ma pomóc każdemu w skupieniu.
Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku. Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i konsumpcjonizm. Założeniem organizatorów było stworzenie wymagającej wyprawy, która proponuje przekraczanie własnych ograniczeń. Stopniowo, inicjatywa zaczęła się rozrastać. Obecnie jest organizowana w kilkuset parafiach w Polsce, a także w innych krajach, m.in. w Czechach, Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji.