Blisko 200 artefaktów z okresu neolitu, epoki brązu i wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy, którzy pracowali na terenie przyszłej obwodnicy Opatowa.
– Do badań wytypowanych zostało kilkanaście stanowisk. Najstarsze, neoloityczne odkrycia, mogą mieć nawet 6 tysięcy lat – informuje Małgorzata Pawelec Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach. – Z okresu neolitu i kultury pucharów lejkowatych może pochodzić ucho naczynia glinianego, prawdopodobnie ówczesnego kubka, które zostało znalezione w jamie gospodarczej.
Z okresu epoki brązu i kultury łużyckiej odkryto kilkadziesiąt obiektów, w tym jamy, półziemianki i znalezione w ich sąsiedztwie naczynia, przęśliki gliniane oraz kościane przekłuwacze. Jednak jednym z najciekawszych obiektów jest kościany grzebień, najprawdopodobniej wykonany i używany we wczesnym średniowieczu. Odnaleziono też kilkadziesiąt jam produkcyjnych i zasobowych.
Archeolodzy będą mieć około 12 miesięcy na udokumentowanie odkryć i konserwację eksponatów. Potem zabytki trafią do muzeum w Sandomierzu.
Jak informowaliśmy, budowa obwodnicy Opatowa rozpoczęła się dwa tygodnie temu. Nowa trasa będzie łączyła drogi krajowe nr 9 i 74.