W województwie świętokrzyskim wzrasta liczba honorowych dawców krwi. W 2018 roku było ich około 14 tys., podczas gdy obecnie stałych dawców jest prawie 18 tys.
Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach informuje, że wzrost liczby krwiodawców spowodowany jest kilkoma czynnikami.
– Wychodzimy z założenia, że centrum krwiodawstwa powinno być jak najbliżej dawcy. Dlatego z roku na rok organizujemy coraz więcej akcji wyjazdowych, podczas których można honorowo oddać krew. Kilka lat temu takich akcji w roku mieliśmy około 200, a teraz prawie 400. Ten rok również zapowiada się rekordowo, tak jak pierwszy kwartał tego roku. Przez trzy miesiące pobraliśmy 10 tys. donacji, podczas gdy w ubiegłym roku ponad 2 tys. jednostek krwi mniej – mówi Jerzy Stalmasiński.
Natomiast w ostatnich latach mniej osób rejestruje się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach informuje, że w 2015 roku do bazy zarejestrowało się 3260 osób, podczas gdy w ubiegłym roku zaledwie 322.
– Zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku można przy okazji oddawania krwi. Apelujemy, by przystępować do tego rejestru, który na początku nic nie kosztuje. To jest tylko określenie antygenów zgodności tkankowej, po to by osobę umieścić w rejestrze. Może zdarzyć się tak, że telefon z informacją, że mamy swojego genetycznego bliźniaka zadzwoni już po dwóch, czy trzech miesiącach. Może jednak zdarzyć się i tak, że takiego telefonu nie otrzymamy nigdy. Decyzja o zarejestrowaniu się do bazy musi być przemyślana i dobrze byłoby, żeby o niej powiadomić swoich najbliższych – dodała Zdzisława Sitarz-Żelazna.
Zarejestrować się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego można w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach.