Około 3 tys. drzew zostanie posadzonych wzdłuż brzegów Nidy. Właśnie rozpoczęła się kolejna odsłona społecznej akcji przyrodników i wędkarzy pod hasłem „Zasadź Las nad Rzeką”. W sobotę (1 kwietnia) sadzonki olszy czarnej wkopywano między innymi nad Nidą w Pińczowie i okolicach Skowronna.
Michał Bień, dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach mówi, że do nasadzeń zostały wybrane brzegi rzek, gdzie kiedyś rosły drzewa, ale zostały wykarczowane przez człowieka.
– Małe działanie, które spowoduje walkę z suszą. Drzewa w przyszłości częściowo zacienią koryto rzeki przez co ograniczą parowanie wody, a jednocześnie zwiększą jej retencję. Wszystko po to, aby przywrócić naturalne warunki do życia i rozwoju zwierząt zarówno lądowych jak i organizmów wodnych – wyjaśnia Michał Bień.
Celem akcji jest też ograniczenie nadmiernego nagrzewania się wody. Robert Tęcza, prezes Koła Wędkarskiego „Małża” w Pińczowie tłumaczy, że wraz ze wzrostem temperatury, maleje zawartość tlenu w wodzie. Zaznacza też, że kiedy rzeka będzie zacieniona, rybom będzie żyło się lepiej. Nida jest najdłuższą rzeką województwa. Żyje w niej ponad 20 gatunków ryb.
– M.in. kleń, jaź, jelec, trzy gatunki kiełbia, trafia się też brzana, leszcz, bywają też ryby karpiowate jak karp czy amur. Na efekty trzeba będzie poczekać, ale kiedyś odpoczniemy w cieniu tych drzew – uśmiecha się Robert Tęcza.
W sumie w ramach akcji ma zostać posadzonych 20 tys. sadzonek nad różnymi rzekami w regionie świętokrzyskim. Dziś oprócz Nidy, akcja objęła Białą Nidę i Lipnicę w miejscowości Mniszek, rzekę Kamienną w Ćmielowe oraz Czarną Wodę w okolicach Rudek.
Warto przypomnieć, że w marcu ubiegłego roku drzewa zasadzono nad brzegami Mierzawy i Mozgawy
Sadzonki są sfinansowane ze środków Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach i Fundacji WWF Polska (Światowy Fundusz na rzecz przyrody). W działania zaangażował się też Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.