We wtorek (4 kwietnia) ulicami Kielc przejdzie Droga Krzyżowa. Podczas nabożeństwa wierni będą modlić się w intencji osób cierpiących i tych, którzy im w tym towarzyszą.
Od lat w nabożeństwie udział bierze wiele środowisk, które przy kolejnych stacjach przejmują i niosą drewniany krzyż. To np. samorządowcy, nauczyciele, studenci, przedstawiciele mediów i służb mundurowych. W tym roku, tak jak rok temu, rozważania przygotują studenci z kieleckich duszpasterstw akademickich.
– Moim marzeniem, od kiedy otrzymałem sakrą biskupią było, aby stacje drogi krzyżowej ulicami były w miejscach mających szczególne znaczenie dla historii miasta – powiedział biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Marian Florczyk.
– Naszą drogę rozpoczynamy z placu przy kościele św. Wojciecha, pierwszej kieleckiej świątyni, a kończymy przy kieleckiej katedrze, gdzie miał być stracony ks. Piotr Ściegienny. Idąc Drogą Krzyżową poddajmy refleksji nasze życie osobiste i społeczne, a także historię miasta budując w oparciu o prawdę obraz nowego człowieka – tłumaczy
Droga Krzyżowa to szczególne nabożeństwo, w czasie którego chcemy iść drogą krzyża. Dla wielu Boża logika wyrażona w krzyżu jest niezrozumiała. Im bliżej jesteśmy Jezusa, a świat się od niego oddala to jako chrześcijanie będziemy bardziej narażeni na odrzucenie. To z krzyża możemy czerpać siłę, nadzieję i pociechę, o tym będą także dzisiejsze rozważania – mówi ks. Stanisław Sadowski, duszpasterz akademicki.
– Udział w Drodze Krzyżowej staje się świadectwem wiary, nie skierowanej przeciw komukolwiek, ale takiej w której centrum stanowi Chrystus umierający za nas wszystkich, zarówno tych stojących pod krzyżem, jak i tych, którzy go odrzucają. Przemierzamy Drogę Krzyżową we własnym imieniu, ale także tych, którzy nie chcą nią kroczyć polecając ich naszej modlitwie – wyjaśnia.
– To szczególnie ważne, aby w czasie, kiedy tak wiele nas dzieli, krzyż był znakiem jedności- dodaje. W rozważaniach chcieliśmy zwrócić na cierpienie, które niejednokrotnie w dzisiejszym świecie jest bagatelizowanie – mówi Katarzyna Gębusia z duszpasterstwa akademickiego “Francesco” przy parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
– Dla mnie jako osoby wierzącej jest to bardzo ważne przeżycie duchowe, które pogłębia moją wiarę. Uczestnicząc w Drodze Krzyżowej ulicami Kielc, daję publiczne świadectwo mojej przynależności do Chrystusa – zaznacza.
Rozważania przygotowane przez studentów duszpasterstw akademickich, będą oparte o motyw cierpienia.
– Chcemy, wraz z Janem Pawłem II, poszukać sensu cierpienia. Przygotowane rozważania powiązane zostały z cytatami z różnych przemówień i tekstów napisanych przez wielkiego Papieża Polaka. We współczesnym świecie dostrzegamy różne formy cierpienia i dlatego zachęcamy do wspólnej modlitwy za ludzi cierpiących i tych, którzy im w tych trudnych momentach towarzyszą. Będziemy także wspominać Jana Pawła II – dodaje ks. Stanisław Sadowski.
Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 przed kościołem pw. św. Wojciecha. Droga Krzyżowa prowadzić będzie ulicami: Warszawską, Kaczyńskiego, przez Rynek, Leśną, Kapitulną, Plac Najświętszej Marii Panny i zakończenie na Placu Jana Pawła II przy katedrze.
Rozważań będzie można wysłuchać także na antenie Radia Kielce. O godz. 19.00 rozpoczniemy specjalny program, podczas którego będziemy łączyć się z uczestnikami nabożeństwa.