Dziś (7 kwietnia) Wielki Piątek, w którym Kościół rozważa sąd, mękę i śmierć Jezusa. To jedyny dzień, w którym nie sprawuje się mszy świętej. Dzwony milczą, a ich miejsce zajmują drewniane kołatki. Tego dnia katolicy biorą udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a wieczorem w świątyniach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej.
W kieleckiej katedrze Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 17.00, a Liturgia Męki Pańskiej – o godz. 18.00 – zapowiada ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Liturgię Męki Pańskiej należy sprawować po południu. Czerwony kolor szat liturgicznych oznacza tego dnia nie tyle męczeństwo, ile królewską purpurę. Chrystus objawia się bowiem, jako Pan królujący z drzewa krzyża. Liturgia rozpoczyna się od wejścia asysty liturgicznej w całkowitej ciszy. Ołtarz jest obnażony, bez obrusa, krzyża i świeczników. Kapłan, główny celebrans pada na twarz, a wszyscy pozostali klękają. To gest, zwany z łacińskiego prostracją, będący znakiem uniżenia i oddania czci Chrystusowi – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt.
Potem czytane są teksty o męce Chrystusa, a następnie odbywa się rozbudowana modlitwa wiernych.
– Wezwań jest dziesięć: za Kościół Święty, papieża, ludzi Kościoła wszystkich stanów, katechumentów, o jedność chrześcijan, za Żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami oraz za strapionych i cierpiących. Po każdym wezwaniu kapłan odmawia modlitwę w danej intencji – mówi duchowny.
Centralne miejsce w tej liturgii zajmuje krzyż, jego odsłonięcie, ucałowanie i adoracja – dodaje ks. Łukasz Zygmunt.
– Początki tego obrzędu sięgają IV wieku, kiedy zostały odnalezione przez cesarzową Helenę relikwie Krzyża Świętego. Obecnie obrzęd ten rozpoczyna się poprzez przyniesienie do ołtarza zasłoniętego krzyża i stopniowe odsłanianie go przy trzykrotnym śpiewie antyfony: „Oto drzewo krzyża”. Możliwe jest także wniesienie odsłoniętego krzyża i ukazanie go, również przy śpiewie tej antyfony – wyjaśnia.
Następnie odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, ustawionego w grobie Pańskim. W niektórych parafiach trwa całą dobę. Tak będzie w tym roku np. w kieleckiej katedrze oraz w parafii św. Franciszka z Asyżu w Kielcach.
Wielki Piątek jest też dniem ścisłego postu ilościowego i jakościowego. Trzech posiłków – dwóch skromnych i jednego do syta – powinny przestrzegać osoby zdrowe, między 18., a 60. rokiem życia. Natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje już osoby od 14. roku życia.