Z Nowej Słupi na Święty Krzyż, Drogą Królewską, przejdzie w piątek (7 kwietnia) tradycyjna już Droga Krzyżowa. Uczestnicy nabożeństwa wyruszą sprzed kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi o godz. 12.00. Będą się zatrzymywać na kolejne rozważania przy drewnianych, rzeźbionych stacjach upamiętniających kolejne etapy Męki Pańskiej.
O godz. 15.00 w bazylice na Świętym Krzyżu rozpocznie się Liturgia Wielkopiątkowa pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.
– To nie jest msza święta, bo wspominamy dzień, w którym Pan Jezus złożył na krzyżu doskonałą ofiarę, która uobecnia się w Eucharystii. Dlatego dzisiaj, w Wielki Piątek, nie sprawujemy Eucharystii, a jedynie rozważamy Mękę Pańską, poprzez czytania, a szczególnie opis Pasji Chrystusa w Ewangelii – mówi biskup.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej podkreśla, że absolutnie wyjątkowym momentem tej liturgii jest adoracja krzyża, na którym, jak się wtedy śpiewa, „zawisło zbawienie świata”.
– Kapłan unosi krzyż, a wszyscy skłaniają głowę lub przyklękają. Na Świętym Krzyżu wygląda to jeszcze inaczej, bo przecież tam od wieków znajdują się relikwie tego samego drzewa, na którym umarł Chrystus. Tak więc celebrans unosi do góry relikwiarz i później każdy może go ucałować, wyrażając w ten sposób miłość do Chrystusa, wdzięczność, za to co dla nas zrobił, a także, o czym często zapominamy, przepraszając za nasze grzechy. Te grzechy później trzeba naprawić w codziennym życiu. Trzeba sobie w tym dniu uświadomić ogrom miłości Chrystusa, który jest równoznaczny z ogromem Jego cierpienia – podkreśla biskup.
W sanktuarium na Świętym Krzyżu adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego potrwa do godz. 21.00. O godz. 17.30 odbędzie się dodatkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej na klasztornych krużgankach dla tych, którzy nie będą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej z Nowej Słupi.
Na Świętym Krzyżu znajdują się trzy relikwiarze, w których umieszczone są cząstki Drzewa Krzyża Świętego. Jeden z nich to relikwiarz barokowy, w którym znajdują się główne relikwie, drugi został utworzony po wojnie, to tzw. relikwiarz codziennej adoracji, który jest wystawiany w Kaplicy Oleśnickich. Z kolei trzeci zawiera relikwie wydzielone w 2017 roku. Jest to tzw. relikwiarz peregrynacyjny, który mogą wypożyczać parafie.
Główna relikwia przechowywana w skarbcu w kaplicy Oleśnickich, składa się z pięciu cząstek. Badania naukowe przeprowadzone w 2002 roku potwierdziły, że są to fragmenty czarnej sosny jerozolimskiej i pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat. Przez kilka stuleci sanktuarium na Świętym Krzyżu było najważniejszym miejscem pielgrzymek w kraju.