Groby Pańskie powstają w każdym kościele. Ich przygotowanie to tradycja Triduum Paschalnego. Groby często nawiązują do bieżących wydarzeń w świecie, zwracają też uwagę na przesłanie niesione przez zmartwychwstanie Chrystusa.
W parafii pw. św. Wojciecha w Kielcach dekoracja Grobu Pańskiego jest już gotowa. Znajduje się po prawej stronie świątyni, informuje ks. Mirosław Cisowski, proboszcz parafii.
– Na naszym grobie znajduje się napis „Pokój Wam”. Ten pokój jest bardzo znaczący, bo tymi słowami pan Jezus pozdrowił Apostołów po swoim zmartwychwstaniu w wieczerniku. To pozdrowienie ma nam też dać nadzieję, że w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, jest nasz pokój i każdy kto pokłada w nim ufność go otrzyma. Pokój oznacza też pojednanie z Panem Bogiem i ludźmi – podkreśla proboszcz.
Grób udekorowany jest biało-czerwonymi kwiatami.
– Staraliśmy się, by ładnie wyglądał, stąd też dekoracje z kwiatów. Wierni również cieszą się kiedy mogą popatrzeć na ten wystrój i adorować Najświętszy Sakrament. W Kielcach jest taki piękny zwyczaj, że ludzie po południu czy wieczorem odwiedzają groby w różnych kościołach i parafiach i tam się modlą i robią zdjęcia. Nawet są konkursy na najpiękniejszy Grób Pański – mówi kapłan.
Ks. Mirosław Cisowski dodaje, że Wielki Piątek i Wielka Sobota to dni wyciszenia i przeżywania śmierci Chrystusa.
– To są dni, kiedy ludzie przychodzą do Kościoła, by się pomodlić. Wystawiona jest tzw. ciemnica, przy której wierni adorują Najświętszy Sakrament. My wierzymy, że Jezus zmartwychwstał, żyje i jest obecny w sakramentach, szczególnie w Eucharystii. To ma wielkie znaczenie, że tak dużo osób co roku odwiedza to miejsce i modli się. Póki co nie widać, by wiernych ubywało i by ta tradycja zanikała. Dużo osób przychodzi też na spowiedź, więc trzeba się cieszyć, że wierni duchowo przygotowują się do świąt – przyznaje proboszcz.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w parafii pw. św. Wojciecha potrwa do północy, lecz niektóre kościoły będą otwarte przez całą noc.