Bardzo wymowny Grób Pański przygotowali ojcowie dominikanie w kościele św. Jakuba w Sandomierzu.
Znajduje się on w gotyckiej dzwonnicy, w surowych ceglanych murach. Na ich tle zawieszona została na cienkich linkach grafika, przedstawiająca leżącego człowieka owiniętego w bandaże lub całun. Nad tą postacią jako biały gołąb zawisł Duch Święty, trzymający fragment materiału, którym owinięty jest człowiek.
– To proste przedstawienie wykorzystujące jedną grafikę jest po to, aby zwrócić uwagę, że Grób Pański i także nasze groby to tylko forma przejściowa, bo czeka nas zmartwychwstanie – powiedział ojciec Marcin Lisak, przeor klasztoru ojców dominikanów w Sandomierzu.
Dodał, że miejsce, w którym znajduje się Grób Pański nie jest przypadkowe. Znajdują się tam kościelne dzwony, które kojarzą się z momentami przejścia – biją zarówno na śmierć, jak i z radości. Jedynym elementem dekoracyjnym Grobu Pańskiego u dominikanów jest światło, przede wszystkim płomienie świec.
W bazylice katedralnej w Sandomierzu, uwagę zwracają wielobarwne kwiaty, którymi ozdobiono podstawę Grobu Pańskiego. Pomiędzy nimi ustawiono duże świece. Jak powiedział ks. Jacek Marchewka, proboszcz parafii katedralnej, jest to nawiązanie do tradycji dekorowania grobów bliskich, kiedy po pogrzebie na mogile zostają kwiaty i wieńce.
Postać leżącego Chrystusa wykonana jest z drewna, króluje nad nią pokaźny krzyż, umiejscowiony w dawnym wejściu do katedry, od strony południowej.
– Symbolizuje to krzyż Chrystusa, jako bramę do zbawienia, jest na białym tle. W tym samym kolorze są kwiaty ustawione przy Chrystusie, które oznaczają moc zmartwychwstania i światło poranka Zmartwychwstania Pańskiego – dodał proboszcz.
Grób Pański w kościele św. Pawła jest tradycyjny. Nad figurą leżącego Jezusa jest pochylony, duży krzyż. Oznacza to, że każdy z nas, tak jak Chrystus powinien dźwigać swój krzyż na co dzień i robić to z godnością – powiedział ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii. Kwiaty na grobie są w kolorach białym i żółtym, co jest nawiązaniem do barw papieskich. W ostatnich dniach w miejscu gdzie znajduje się teraz Grób Pański stał na stelażu obraz św. Jana Pawła II.