Dziś (8 kwietnia) Wielka Sobota. W kościele katolickim jest to dzień ciszy i skupienia. W świątyniach organizowane są błogosławieństwa pokarmów. Do kieleckiej katedry koszyk można przynieść od 9.00 do 13.00. Święcenia odbywają się co pół godziny.
Do godzin popołudniowych trwają także adoracje Najświętszego Sakramentu w symbolicznych grobach Pańskich. Natomiast po zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej i uroczyste świętowanie zmartwychwstania Chrystusa.
Wynika to z kalendarza liturgicznego, zgodnie z którym kolejne dni Triduum Paschalnego liczy się od zachodu do zachodu słońca. Oznacza to, że mękę i śmierć Chrystusa rozważa się od piątkowego do sobotniego wieczoru. Dlatego dziś w ciągu dnia w kościołach nadal nie sprawuje się mszy świętych. Natomiast od sobotniego do niedzielnego wieczoru świętuje się już Zmartwychwstanie, czego pierwszym elementem jest pełna symboli uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej. Rozpoczyna ją błogosławieństwo ognia – mówi ks. Łukasz Zygmunt, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Do ciemnego kościoła wnoszony jest zapalony od ognia Paschał – symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Od niego wierni zapalają swoje świece, podobnie jak od zmartwychwstania Chrystusa bierze początek nasze zmartwychwstanie. Paschał powinien być wykonany z naturalnego, pszczelego wosku. Nie powinno być w naszych kościołach sztucznych Paschałów. Podczas wnoszenia Paschału do świątyni, trzykrotnie celebrans zatrzymuje się i śpiewa: Światło Chrystusa. Przy trzecim takim wezwaniu zapalają się wszystkie światła w kościele. Następnie zostaje wyśpiewane Orędzie Paschalne – wyjaśnia.
Do najstarszych elementów Wigilii Paschalnej należy bardzo rozbudowana liturgia słowa. Obecnie używa się dziewięć czytań: siedem ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego. Czytania mówią o dziele odkupienia człowieka, począwszy od stworzenia świata, po zmartwychwstanie Chrystusa.
– Pomiędzy tymi tekstami śpiewane są psalmy i inne pieśni. Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu śpiewany jest przy dźwięku dzwonów i organów hymn „Chwała na wysokości Bogu”. Wtedy też zapala się świece ołtarzowe i śpiewa uroczyste, wielkanocne „Alleluja” – opisuje ks. Łukasz Zygmunt.
Po liturgii światła i słowa, trzecim elementem jest liturgia chrzcielna. Na początku chrześcijaństwa to właśnie tego dnia udzielano chrztu świętego.
– Nadal Wigilia Paschalna jest najodpowiedniejszym momentem dla chrztu katechumenów, osób dorosłych, które zazwyczaj przyjmują wtedy również Pierwszą Komunię i bierzmowanie. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, błogosławi się wodę chrzcielną. Dokonuje się to poprzez odmówienie modlitwy, w trakcie której wstawia się do wody Paschał. Następnie wszyscy obecni, z zapalonymi od Paschału świecami w rękach, odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne – mówi duchowny. Szczytem celebracji jest liturgia eucharystyczna.
W niektórych parafiach tę liturgię kończy procesja rezurekcyjna. W innych natomiast odbywa się ona podczas pierwszej mszy porannej w niedzielę. W kieleckiej katedrze Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godzinie 20.00. Będzie jej przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Natomiast w niedzielę o godzinie 6.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpocznie się uroczysta msza święta poprzedzona procesją rezurekcyjną, którą będziemy dla Państwa transmitować na antenie Radia Kielce.