Rzeżucha kojarzona zwykle z dekoracjami pojawiającymi się na wielkanocnym stole albo w koszyczku, dzięki wyjątkowym właściwościom powinna być w diecie przez cały rok. To roślina bogata w mikro i makro elementy, zawiera m.in. witaminę A, B, C, PP, żelazo, wapń, cynk, jod oraz chrom.
Doceniano ją już w starożytności jako dodatek do potraw, a nawet jako afrodyzjak. W medycynie ludowej stosowano ją do zwalczania owrzodzeń skóry, pasożytów jelit oraz dezynfekcji przewodu pokarmowego i jamy ustnej.
Jak powiedziała Iwona Stanek, nauczycielka w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu, dzięki wysokiej zawartości witaminy C, która jest jednym z najsilniejszych utleniaczy, rzeżucha pomaga chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przedwczesnym starzeniem się skóry, a ponadto uszczelnia naczynia krwionośne. Ta roślina wspiera odchudzanie, ponieważ wyrównuje pracę jelit, reguluje skoki glukozy we krwi, co pozwala przeciwdziałać napadom głodu, co sprzyja reedukacji masy ciała.
– Rzeżucha ma właściwości przeczyszczające, jest moczopędna, polecana osobom cierpiącym na choroby nerek – dodał Iwona Stanek.
Rzeżucha jest w stanie pomóc przezwyciężyć sezonowe przesilenie, jako roślina bogata w żelazo jest dobra na anemię, zaburzenia krążenia, stanowi też element diety wątrobowej. Pomaga w leczeniu trądziku.
W Polsce jest dziewięć odmian rzeżuchy, ale najlepsza pod względem wymienionych właściwości jest rzeżucha ogrodowa.