VIII Kielecki Marsz Katyński przejdzie 13 kwietnia ulicami miasta. Wydarzenie wpisuje się w obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i upamiętni ofiary ludobójstwa.
Uczestnicy wyruszą w południe z ulicy Sienkiewicza na wysokości Grand Hotelu i przejdą głównym deptakiem oraz ulicą Małą na Rynek. Tam zaplanowane jest wystąpienie Doroty Koczwańskiej–Kality, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Później uczestnicy marszu przejdą na Skwer Pamięci Ofiar Katynia przed Monument „Sen”. Tam z kolei odbędzie się modlitwa za ofiary zbrodni katyńskiej. W programie jest też m.in. Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przed tablicami upamiętniającymi ofiary pochodzące z regionu świętokrzyskiego.
Wiosną 1940 roku wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.
Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.
Od 2007 roku decyzją Sejmu RP 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.