Wkrótce w województwie świętokrzyskim rozpoczną się kwalifikacje wojskowe. Przed komisjami stanie ponad 5,6 tys. mężczyzn urodzonych w 2004 roku oraz 953 z roczników starszych. Są to między innymi osoby, które w poprzednich latach zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej.
Ponadto, wezwania otrzyma ponad 70 kobiet, które kończą studia lub naukę na kierunkach potrzebnych w wojsku, czyli m.in. medycznych, weterynaryjnych i pielęgniarskich.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz informuje, że w naszym regionie kwalifikacje rozpoczną się 17 kwietnia.
– We wszystkich miastach powiatowych zostaną utworzone punkty kwalifikacji. Tam młode osoby będą poddane ocenie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przed komisją mogą stanąć także ochotnicy, którzy nie ukończyli 60 roku życia – dodaje.
Pułkownik Jarosław Molisak, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Kielcach zaznacza, że w tym roku wprowadzono pewne zmiany. Dotyczą one osób, które uzyskają kategorię A, oznaczającą zdolność do czynnej służby wojskowej.
– Jeżeli komisja orzeknie, że dana osoba jest zdolna do służby i w ciągu trzech lat będzie chciała odbyć którąś z ochotniczych form służby wojskowej, nie będzie musiała ponownie przechodzić badań lekarskich i psychologicznych – wyjaśnia.
Zmianą będzie także fakt, że komisja nie będzie wydawała już książeczek wojskowych, a oświadczenia.
Robert Sabat, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach informuje, że w ubiegłym roku ponad 90 proc. osób otrzymało kategorię A.
– Jest to najwyższy wynik w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat województwo świętokrzyskie zawsze osiąga tak wysokie wyniki – mówi.
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa zakończy się 13 maja. Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe.